עדלאידע מדרשת שדה בוקר. צילום: שירלי טג'ר

אלפי אנשים הגיעו אל פסטיבל העדלאידע של הנגב במדרשת שדה בוקר שהתקיימה היום (שישי). מדובר באחד מאירועי הפורים המיוחדים ביותר המתקיימים בארץ, המשלב בין קיימות, טבע ושמירה על הסביבה לבין חגיגת ענק מגוונת.

העדלאידע, שנפתחה בתהלוכת ענק של המיצגים, נוהלה כולה על ידי תלמידי בית הספר התיכון לחינוך סביבתי. על הפקת האירוע והכנת המיצגים ובובת הענק עבדו התלמידים במהלך החודשים האחרונים, תוך שימוש בחומרים ממוחזרים שהם אספו. לאחר התהלוכה התקיים יריד פעילויות ודוכנים גדול.

העדלאידע בשדה בוקר היא פרויקט ענק שהפקתו מתמשכת על פני חודשים ארוכים במדרשה ובתיכון לחינוך סביבתי, בסופו התקיימה תחרות בין שכבות הגיל השונות על בניית הפסלים והמיצגים המרשימים ביותר. במהלך הפרויקט שמים דגש על ערכים של הגנת הסביבה, חברה, קיימות ואהבת הארץ.

מלכת הלבבות. צילום: שירלי טג'ר

הכובען המטורף. צילום: שירלי טג'ר

השפן מ"אליס בארץ הפלאות". צילום: שירלי טג'ר

העבודות על העדלאידע מגיעות בכל שנה לשיאן בחודש פברואר ונמשכות בעצימות גבוהה ממש עד תחילת התהלוכה עצמה, כאשר את החומרים לפסלים התלמידים אוספים מראשית התהליך: החל מבקבוקים, דרך צינורות ממפעלים, ברזלים ממוחזרים, ועד שאריות נייר דבק. בסיום התהלוכה הגדולה התקיים במדרשה יריד אומנות של אמני האזור כולו, לצד דוכנים רבים, דוכני מזון, פינות יצירה ועוד.

אופיר בן פורת, מנהל התיכון לחינוך סביבתי, סיפר: "העדלאידע היא פרויקט חינוכי מיוחד בתיכון לחינוך סביבתי, התלמידים מתכוננים לכך ומפיקים את האירוע בעצמם תוך שהם לומדים על הכוח של עבודה בקבוצה, על אחריות אישית ועל עצמם. רבים מהם מגלים יכולות מנהיגות והובלה שמלוות אותן הלאה להמשך חייהם ומאמצים חוויות נדירות ממהלך הפרויקט ומהלימודים בתיכון".

"מאות התלמידים שלוקחים חלק בהובלת העדלאידע עבדו בתקופה האחרונה על אירוע שהפך בשנים האחרונות למוקד עלייה לרגל של אלפי מבקרים מכל רחבי הארץ המגיעים לראות את פורים בתצורה 'הדרומית' שלו".

עידן הקרח. צילום: שירלי טג'ר

הכל מחומרים ממוחזרים. צילום: שירלי טג'ר

אורי דיסטניק, מנכ"ל מדרשת שדה בוקר, הוסיף: "הפסטיבל הצבעוני הזה, שהפך בשנים האחרונות לאחד האירועים הבולטים ביותר במדינה בחג הפורים, תוכנן והופק כולו על ידי בני הנוער הנהדרים - תלמידי התיכון לחינוך סביבתי במדרשת שדה בוקר".

"מה שמייחד בעיקר את העדלאידע הזו, היא העובדה כי כל המיצגים, הפסלים והמתקנים עשויים מחומרים ממוחזרים ומפסולת. גם השנה הגיעו אלפים מכל רחבי הארץ כדי לקחת חלק בדבר המיוחד הזה – פסטיבל פורים ענק על גבי נוף מרחבי הטבע המרהיב".

מיצגי ענק. צילום: שירלי טג'רזה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה. צילום: שירלי טג'ר