סטודנטיות מצביעות במדגם. צילום: גל לירן, אגודת הסטודנטים בן גוריון

הנושא החשוב ביותר עבור הסטודנטים בבחירות שיתקיימו ב-9 באפריל הוא הנושא החברתי כלכלי ויוקר המחיה, כך עולה מתוצאות מדגם הבחירות בקרב הסטודנטים בישראל.

49% סבורים שהנושא החברתי-כלכלי הכי חשוב, 21% סבורים שהנושא המדיני-בטחוני חשוב, 14% מודאגים ממצב הדמוקרטיה, 12% סבורים שנושא דת ומדינה חשוב לא פחות ו-4% מדברים על נושאים אחרים.

לשאלה לאיזה מהמפלגות תצביע בבחירות הקרובות לכנסת התקבלה במדגם הארצי ההתפלגות הבאה: רשימת 'כחול לבן' בראשות בני גנץ ויאיר לפיד מובילה עם 47 מנדטים. אולם ההפתעה היא מפלגת 'זהות' בראשות משה פייגלין שמקבלת 17 מנדטים וזוכה לתמיכה משמעותית בקרב הצעירים.

במקום השלישי מרצ בראשות תמר זנדברג עם 15 מנדטים. העבודה בראשות אבי גבאי קיבלה 14 מנדטים והליכוד בראשות בנימין נתניהו רק במקום החמישי עם 13 מנדטים. איחוד מפלגות הימין בראשות רפי פרץ והימין החדש בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד כל אחד 7 מנדטים.

על הסקר ענו סטודנטים ממוסדות הלימוד בכל הארץ, ביניהם אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת תל-אביב, המרכז הבינתחומי הרצליה, מכללת סמינר הקיבוצים ומכללות נוספות.

ודאי תשאלו היכן נעלמו המפלגות האחרות? ובכן על פי המדגם הארצי, מפלגות שמצאו את עצמן מתחת לאחוז החסימה הינן יהדות התורה בראשות יעקב ליצמן (2.8%), חד"ש - תע"ל בראשות איימן עודה ואחמד טיבי (2.0%), ש"ס בראשות אריה דרעי (1.9%) וגשר בראשות אורלי לוי - אבקסיס (1.1%). במדגם עלה כי 5% עדיין מתלבטים לגבי הצבעתם בבחירות.

ואיך הצביעו בבן גוריון? בקמפוס הדרומי ביותר שנדגם התפלגו הקולות בצורה הבאה: מפלגת 'כחול לבן' קיבלה 49 מנדטים, אחריה מפלגת העבודה עם 22 מנדטים, 'זהות' 19, מרצ 15, הליכוד 10 ו'הימין החדש' 8 מנדטים. בשונה מהמדגם הארצי, איחוד מפלגות הימין לא עבר את אחוז החסימה.

נתונים: התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית

נתונים: התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית

הסקר נערך בין התאריכים 26 בפברואר עד 24 במרץ, באמצעות קלפיות במוסדות הלימוד ברחבי הארץ וכן דרך הפצה בצינורות דיגיטליים פנימיים ישירות אל ציבור הסטודנטים. סך הכל ענו על הסקר 3287 סטודנטים וניתוח הסקר נעשה על ידי מכון הסקרים פאנלס.

יש לציין, כי אחוז החסימה בבחירות לכנסת עומד על 3.25%, כלומר רשימת מועמדים חייבת לקבל לפחות 3.25% מקולות הבוחרים כדי להיבחר לכנסת. קולות שקיבלה רשימה שלא עברה את אחוז החסימה הולכים לאיבוד.

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, שלומי יחיאב, סיכם: "הסטודנטים בישראל מצביעים פעם אחר פעם כי הנושא הבהול בעיניהם לטיפול הוא המצב החברתי-כלכלי ויוקר המחייה במדינה. שכבת הצעירים הגדולה במדינה משוועת לפתרון, ואני דורש מהממשלה שתקום - בין אם תהיה זו ימין או שמאל, שתיקח את התחום תחת כנפיה ותשקיע את מירב המשאבים בכדי לייצר לנו הצעירים עתיד טוב יותר. אני מברך על ההשתתפות הפוליטית הענפה של הסטודנטים בישראל".