סער בוקובזה. צילום: דובר צה"ל

הטקס המרכזי בהר הרצל בשעות הערב (רביעי) ייפתח באופן רשמי את חגיגות יום העצמאות בארץ. אחד הסממנים המרכזיים בטקס הוא מופע הדגלנות, המורכב כולו מאנשי כוחות הביטחון בארגונים השונים במדינה. המיונים הקפדניים לצעדה היוקרתית מתחילים מוקדם מאוד בשנה, כאשר לטקס עצמו מגיעים הטובים.

בטקס השנה ישתתף גם רס"ר סער בוקובזה, סוהר מבית הסוהר 'אלה' ותושב אחד המושבים בנגב, שרק בשבוע שעבר ספג מטחים כבדים בסבב הלחימה האחרון.

"כמובן שאני מאוד שמח לייצג את הדרום בטקס המכובד", אמר סער בראיון מיוחד ל'מיינט באר שבע', "אבל בזמן שאני עולה על מדים, אני לא מרגיש שונה מתושב המרכז או הצפון. המדים מאחדים את כולנו לגוף אחד שהמטרה היא אחת והיא לשרת את המדינה".

לדבריו של בוקובזה, עוד מילדות חלם על השתתפות בטקס. "אני זוכר את עצמי בגיל צעיר צופה בטקס. גם כשהיינו יוצאים עם החברים, קודם כל הייתי רואה את הטקס ורק לאחר מכן היינו יוצאים", נזכר בוקובזה. "בזמן השירות הסדיר לא זכיתי להשתתף, היום, בגיל 27, אני מגשים את החלום הזה".

ספר על הליך המיון שעברתם לטקס
"לפני כמה חודשים אמרו לנו שיש מיונים לטקס המרכזי ושאלו מי רוצה להשתתף. עברתי את המיונים בבית הסוהר, במחוז ובארגון בכלל, ולאחר מכן המיונים הכלליים של צה"ל".

"צריך להבין שבמעמד כזה אסור לטעות ויש סיבה שהמיונים כל כך מוקפדים. כל תנועה כאן היא קריטית וכל טעות בולטת. מעבר לעניין שזה לא נעים לטעות, אתה מרגיש שאתה מפשל בטקס המרכזי. את המפקדים כאן לא מעניינת הדרגה או התפקיד שלך. כולם כאן שווים ואין הבדל בין קצין, שוטר או סוהר".

הדינמיקה של בוקובזה כסוהר בין חיילים מספקת נקודת מבט נדירה על הקשרים בין ארגוני הביטחון השונים. "לא הרבה אנשים מכירים את עולם בתי הסוהר. הם שאלו המון שאלות והתעניינו בעבודה עם אסירים. גם אני, כלוחם במג"ב לשעבר, לא הכרתי את צה"ל לעומק. אני חייב לציין, דווקא היום, שיש לנו צבא שלא רק שהוא מאוד מקצועי - הוא גם מורכב מאנשים מדהימים שערכי המולדת והחינוך שלהם, הם מהגבוהים ביותר".

בסיום הראיון, מבקש בוקובזה לפרגן לחבריו. "חשוב לי להגיד תודה רבה לחברים שלי מהמשמרת ובכלל לבית הסוהר אלה וצוות הפיקוד שתמכו בי ומפצים על החסרון שלי במשמרות. כולם יודעים שהשב"ס עבר ימים מטלטלים לאחרונה והם עומדים בזה כמו גדולים. אני מתגעגע אליהם ומחכה לחזור ליחידה".