1. שביל קצר מאוד
את שביל האופניים הקצר ביותר שאורכו מטרים ספורים בעיר תוכלו למצוא בשכונה ג'

שבילי אופניים הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהמרחב הציבורי בישראל והם מעודדים את התושבים להשתמש באופניים, לוותר על הרכב ולאמץ אורח חיים בריא יותר. אבל בשעה שבגוש דן מתכננים שביל אופניים של 150 ק"מ שיחבר את כל הערים באזור, ברחוב השלום בשכונה ג' מסתפקים הרוכבים בשביל האופניים שנחנך "לרווחת הציבור" שאורכו מטרים ספורים בלבד. רכיבה נעימה.

רק כמה מטרים. שביל האופניים בשכונה ג'

2. אצ"ג כפול
רוצים להגיע לרחוב אורי צבי גרינברג? כדאי לבדוק טוב שהגעתם ליעד הנכון

אם אתם חפצים להגיע לרחוב אורי צבי גרינברג בבאר־שבע בלי עיכובים, כדאי לבדוק לפני שאתם יוצאים מהבית איך מגיעים אליו, אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם במקום הלא נכון. ומדוע? כי יש בעיר שני רחובות על שמו של אצ"ג - אורי צבי גרינברג, מגדולי המשוררים בשירה העברית, אחד עם שמו המלא והשני בראשי תיבות. מבולבלים? גם אנחנו. מתברר שאת רחוב אורי צבי גרינברג תמצאו גם בעיר העתיקה וגם בשכונת רמות.

שני שלטים של רחוב אורי צבי גרינברג

3. מדרון תלול
פנייה ימינה במעגל תנועה בשדרות בנ"צ כרמל בשכונת רמות עלולה להסתיים בחדר המיון

צמד המילים "מדרון חלקלק" מתאר כנראה הכי טוב את המצב במעגל תנועה אחד שנבנה בשדרות בנ"צ כרמל בשכונת רמות במסגרת עבודות להרחבת הגישה לפארק ההיי־טק.

מי שפונה באותו מעגל תנועה ימינה עלול למצוא את עצמו, באין מחסום, נופל במדרון תלול ובמקום להגיע למחוז חפצו הוא יסיים את הנסיעה כנראה בחדר המיון. אנחנו בטוחים שלא זאת היתה הכוונה.

הפנייה מובילה אל מדרון תלול. הכיכר בשכונת רמות

4. מחפשים את האריות הלבנים
מי שרוצה לבקר בגן החיות 'נגב zoo' עשוי למצוא את עצמו בדרך לאופקים

משפחת מלוכה הכוללת אריה ושתי לביאות לבנים נחתה בבאר־שבע, היישר ל'נגב zoo' ומעוררת סקרנות רבה ורצון לפגוש אותם בביתם החדש. העניין הוא שלא כולם מכירים את הדרך אל גן החיות, ובעיקר מי שבא מחוץ לעיר, מה גם שהשילוט מטעה.

מי שבא מכיוון אצטדיון טרנר מרחוב אצ"ל ולפני צומת הקאנטרי פוגש שלט המורה לפנות ימינה, אבל הפנייה ימינה היא למעשה היציאה מהעיר לכיוון אופקים. באותיות קטנות מתחת לשלט כתוב שיש לפנות ימינה אחרי כיכר הפאנטום. למה לסבך את הנוסעים? לא יותר קל להציב שלט עם חץ המורה לנסוע ישר ולפני צומת הפאנטום להציב עוד שלט המורה לפנות ימינה?

שלט מבלבל שמפנה לנגב zoo. רואים את האותיות הקטנות?

5. בדרך לחגיגות עומדים בפקק
העירייה העבירה את חגיגות יום העצמאות לאצטדיון טרנר, אבל האם יהיה פתרון לפקקי הענק הצפויים להיווצר?

בגלל השיפוצים בשדרות רגר בבאר־שבע הועברו חגיגות יום העצמאות למתחם אצטדיון טרנר. ואולם, בכל משחק ביתי של הפועל באר־שבע באצטדיון שבאים אליו בממוצע כ־15 אלף איש, נוצרים בכניסה הצפונית לעיר פקקי ענק, ובגלל מצוקת החניה באזור נאלצת העירייה להפעיל מערך שאטלים.

מה יקרה כשיבואו לחגיגות יום העצמאות עשרות אלפי אנשים? האם העירייה מתכוונת להפעיל שאטלים? והאם מי שמתכוון להחנות בחניון הצפוני של האצטדיון יוכל להגיע אליו ברכב רגיל, למרות המצב המזעזע של דרך הגישה? בקיצור, יהיו זיקוקים.

תנועה ערה ליד אצטדיון טרנר. מה יהיה עם הפקקים? צילום: הרצל יוסף

6. אנחנו (לא) על המפה
שלטי המפות הפזורים בעיר אינם מעודכנים או שנותרו מהם רק המתקנים

מטרתם של שלטי מפות העיר היא לספק הכוונה לעוברי אורח שאינם מכירים את העיר ואינם מתמצאים באתריה וברחובותיה. ברחובות באר־שבע פזורים מפות שרובן אינן מעודכנות. כך למשל לא תמצאו בהן את השכונות החדשות ובחלק מהשלטים נותר רק המתקן והם הפכו למטרד סביבתי. האמת, בעידן הווייז - אין באמת צורך במפות מיושנות ודהויות שכדי לקרוא את הכתוב בהן צריך להצטייד מבעוד מועד במיקרוסקופ.

דהויות, ישנות ולא מעודכנות. מתקן ריק שמיועד למפה

7. שוק רק על הנייר
אף שנסגר לפני שנתיים, השוק הבדואי עדיין מככב על שלטי החוצות בעיר

השוק הבדואי, שהיה אחד מסמליה של בירת הנגב, נסגר לפני שנתיים אחרי 112 שנים של פעילות. העירייה נימקה את ההחלטה לסגור את השוק בכך שהוא איבד את האותנטיות שלו. מי שמבכה את הסגירה ונזכר בערגה בצבעים, בריחות ובאווירה הססגונית, יכול להתנחם בכך שהשוק עדיין חי וקיים, לפחות על שלטי החוצות של העירייה שאף מפנים את הנהגים אל היעד.

מתגעגעים לשוק הבדואי? לפחות יש שלט

8. נעלם מהזיכרון
לאן נעלם השלט לזכרו של מייסד ויוזם השוק העירוני עזרא דבי?

"דור שלא ידע את יוסף" הוא ביטוי לדור הצעיר שלא הכיר את הדור הקודם ואת מעשיו. השוק העירוני בבאר־שבע נקרא על שם מי שיזם וייסד אותו - עזרא דבי ז"ל. דבי היה חבר מועצת העירייה במאה שעברה ואביהם של הכדורגלנים אפרים ועובדיה צבי ששיחקו בהפועל באר־שבע בשנות הזוהר שלה. שנים השם של דבי התנוסס בכניסה לשוק, אלא לפני כשנתיים נעלם השלט ועימו גם הזיכרון.

השוק העירוני. השלט לזכרו של עזרא דבי נעלם. צילום: הרצל יוסף

9. רחוב לשום מקום
בין דרך חברון לרחוב הע"ל יש שלט שכתוב עליו רחוב הטחנה, אבל חוץ ממבנה אחד אין דבר באותו רחוב

כידוע, ועדת השמות העירונית קובעת שמות של כיכרות, גנים ציבוריים ורחובות. חברים בה אדריכלים, גיאוגרפים ונציגי ציבור ותפקידה להמליץ על שמות המקומות. אלא שבמקרה שלפנינו קרה משהו מוזר. בדרך חברון הנמתחת מצומת שדרות שז"ר ועד רחוב הע"ל יש שלט ועליו הכיתוב רחוב הטחנה.
אבל חוץ ממבנה בודד שנמצא שם, מסביב יש רק גבעות ולא ברור למה התכוון המשורר. נכון שטחנת הקמח נמצאת בסמוך, אבל היא שוכנת בכלל בדרך חברון.

רחוב הטחנה. אין כלום

10. דימיטרי או תמר?
לבאר־שבע יש מהנדסת עיר חדשה, אבל באתר משום מה שמו של דימיטרי פיגאלנסקי עדיין מתנוסס

מי מכהן כמהנדס העיר באר־שבע? תלוי את מי אתם שואלים. לפני כחודש אישרה מועצת עיריית באר־שבע את מינויה של תמר פוריה למהנדסת העיר לאחר שנבחרה פה אחד במכרז, בעוד באתר הרשמי של העירייה, מהנדס העיר הוא דימיטרי פיגאלנסקי, שכידוע פרש לאחר 13 שנים בתפקיד. בעידן הדיגיטלי המתקדם ראוי אולי לעדכן גם את בעלי התפקידים ונושאי המשרות.

מי המהנדס? לא ממש מעודכנים