ההסלמה במצב הביטחוני מעלה כל פעם מחדש את הנושא הכאוב של היעדר מיגון ראוי בעיקר בשכונות הוותיקות בבאר שבע. "בזמן שהיתה אזעקה אמא שלי נשארה בבית, היא אישה מבוגרת שלא יכולה להגיע למקלט הציבורי בתוך דקה, מה עוד שחדר המדרגות בבניין לא כזה מוגן", מתלוננת רחל, שאמא שלה מתגוררת ברחוב גולומב בשכונה ג' בבאר-שבע.

תושבי באר שבע מסתגרים במרחב מוגן. למצולמים אין קשר לכתבה. צילום: הרצל יוסף

אמנם ברחוב גולומב ישנו מקלט ציבורי שנפתח בהוראת העירייה בשל ההסלמה במצב הביטחוני, אולם לאישה מבוגרת אין סיכוי להגיע בזמן קצר מאוד למקלט מרגע הישמע האזעקה.

אמנם ההנחייה לתושבים היא להישאר צמודים למרחבים נוגנים, אולם השאלה אם מרחבים, בעיקר בשכונות הוותיקות, אכן משמשים להגנה מפני ירי הרקטות, מסתבר שלא.

בשכונת נחל עשן ישנם בתים מעץ שבהם אין מרחבים מוגנים, אבי, תושב השכונה סיפר הבוקר למיינט באר שבע: "כשהיתה אזעקה בלילה נשארנו בתוך הבית, הרבה לא היה לנו מה לעשות, מישהו צריך למצוא פתרון".

תושבי באר שבע יורדים למקלט. בשכונות הוותיקות מתלוננים על המיגון. צילום: הרצל יוסף

מסתבר, שמקלטים רבים שנמצאים בתוך בתי מגורים חלקם נעולים וחלקם לא פנויים או ראויים לשימוש. לדוגמה, בבלוק דירות ברחוב הסנהדרין בשכונה ד' הדיירים נאלצו לרדת לחדר המדרגות משום שהמקלט היה סגור.

יש לציין, שמקלטים הנמצאים בתוך מבני מגורים אינם באחריות העירייה והאחריות מוטלת על הדיירים בלבד. שמעון ביטון, תושב רחוב סנהדרין סיפר: "הבעיה שאנחנו לא יודעים אצל מי נמצא המפתח של המקלט, אני ירדתי למדרגות, אבל לדעתי המקלט יותר בטוח ויותר מוגן".

תלונות של תושבים התפרסמו גם בדף הפייסבוק הרשמי של ראש העירייה רוביק דנילוביץ'. תושבים משכונה ב', נחל בקע, נווה נוי ושכונה ג' הלינו על העדר מרחבים מוגנים וביקשו שהסוגיה הזו חייבת להיות מטופלת בדרגים גבוהים ברשות המקומית ומשרדי הממשלה ולא לזרוק את הבעיה לפתחם של התושבים, חלקם קשישים סיעודיים וחסרי אונים.

פיקוד העורף והאגודה לתרבות הדיור הגיבו לדברים ואמרו: "וועד הבית חייב לפתוח את המקלטים המשותפים ולדאוג שהמקום יהיה נגיש לתושבים".