להתבונן בסיפור האישי. צילום: מיכל אריאל ורונן מידר

חיים שלמים בתמונה אחת. בתערוכה "if" של האומנים מיכל אריאל ורונן מידר, שניהם דור שני לאבות ניצולי השואה, מוצגים עשרות פורטרטים של שורדי השואה, רובם תושבי באר שבע, בליווי משפטי מפתח, המתמצתים את מהות סיפור חייהם של השורדים.

הרעיון העומד מאחורי הפרויקט הייחודי הוא לנסות לאתר ולדלות מתוך סיפורם גדוש החוויות והמורכב של שורדי השואה, את הרגע המכונן בחייהם, ולתמצת אותו לכדי משפט אחד קצר, המתאר כקליפת אגוז את מהות סיפור חייהם ומקפל בתוכו עולם שלם של משמעות.

במהלך הראיונות של המצולמים, הוצגה בפניהם השאלה "מה היה קורה אם?", תוך שאנו והמצולמים מתלבטים בדילמת גורל מול בחירה. חלק מהמצולמים הדגישו את חווית חוסר האונים והגורל המתעתע. חלקם בחר להביא את חווית ההחמצה והחלומות שנגוזו, ולעומתם, חלק נכבד בחר לקבל את הבחירה לתקומה וצמיחה מתוך הטראומה. 

זווית אישית. צילום: מיכל אריאל ורונן מידר

צילום: מיכל אריאל ורונן מידר

צילום: מיכל אריאל ורונן מידר

יחד עם התמונה מוצג משפט שניסח המצולם, המותיר לצופה מהצד סקרנות לסיפור הרחב, ובוחנת את נושא החרטה וחווית הגורל אל מול הבחירה, מתוך זווית הראיה האישית של שורדי השואה, מעבר לסיפור הטראומה הקולקטיבית שלנו כעם.

בטקס פתיחת התערוכה, שהתקיים ביום שני, השתתפו בין היתר ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', יו"ר סניף באר שבע של ארגון 'יד לבנים' דוד קורקוס, חברת מועצת העיר עו"ד מינה קלמן חדד, מנהלת מחוז הדרום באגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון יפה זעפרני וכמובן שורדי שואה ובני הדור השני והשלישי.

התערוכה, שהופקה על ידי ארגון בית 'יד לבנים' סניף באר שבע, תוצג עד סוף חודש מאי 2019 (למעט בימים ראשון 05.05 עד שני 13.05) באולם השופרות. הציבור מוזמן.