מיזם יוצא דופן מסוגו, שנועד לטובת פעילותו של מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בנגב (מסל"ן) יצא השבוע לדרך. מדובר בבוטיק החברתי "מעצבים מהלב", שיצא זו הפעם הראשונה מאז הוקם לפני כשנתיים והתמקם לערב אחד בקפה "לולה" בעיר העתיקה בבאר־שבע, כשהוא מציע לקהל הרחב לא רק כוס קפה חינם כי אם גם פריטי לבוש שונים במחירים שווים לכל נפש, כאשר כל ההכנסות הן קודש לטובת פעילות מסל"ן.

(מימין) נוי מזרחי ושירז לביא בבוטיק. עבודה עם שליחות. צילום פרטי

תתלבשו על זה

מאחורי המיזם המיוחד הזה עומדות שתי תושבות באר שבע, נוי מזרחי ושירז לביא, הרואות בפעילותן סוג של שליחות ואתגר לפעול למען כל אותם נפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

נוי מזרחי (27), בעלת תואר ראשון בתקשורת ממכללת ספיר, סטייליסטית במקצועה, מקדישה את מרבית זמנה לפעילות בקרב נערות ונשים בסיכון בגילאי 40-9. פעילותה מתמקדת בעריכת סדנאות בנושאי דימוי גוף והעצמה נשית.

"לפני כשנתיים בסיום הלימודים שלי", מספרת מזרחי, "הציעה לי חברה, שהיא עובדת סוציאלית במקצועה, לעשות סדנאות לנערות בסיכון. הרעיון קסם לי מאד והתחלתי את הפעילות שלי בבית החם בשכונה ג' בבאר שבע".

"בהתחלה הייתי מאוד בלחץ מהמעמד הזה לעמוד מול נערות וצעירות שחוו פגיעות כאלה ואחרות, אבל עם הזמן הבנתי מה המשמעות של הפעילות שלי, והחלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות ופשוט 'עפתי' על זה והפכתי את זה למרכז פעילותי".

בקיץ האחרון העבירה מזרחי סדנאות במתנ"סים של חברת "כיוונים" בבאר שבע כשהיא זוכה לרוח גבית, כהגדרתה, ממנכ"ל החברה, שלומי נומה, תוך שהיא מציינת כי "רציתי להגיע לכמה שיותר אנשים בפעילות שלי".

בין לבין הגיעה לפיתחה של מזרחי ההצעה לפעול במסגרת המיזם החברתי של מסל"ן ולנהל את הבוטיק החברתי "מעצבים מהלב". הרעיון שעומד מאחורי המיזם הוא למכור פריטי לבוש שונים, המועברים לבוטיק על ידי מעצבים ישראלים, רשתות אופנה מוכרות ואנשים מהשורה, שבמקום להיפטר מבגדים לא שימושיים ולהשליכם לאשפה, הם מעדיפים לתרום אותם לטובת הפעילות הקהילתית.

לראשונה, כאמור, יוצא הבוטיק ממקום מושבו בקניון שאול המלך בבאר שבע ומתמקם בקפה 'לולה' בעיר העתיקה לערב אחד של מכירת בגדים ופריטי לבוש שונים, כאשר כל ההכנסות יוקדשו לפעילות מסל"ן.

"לרגל יום האשה הבינלאומי", מציינת נוי מזרחי, "הזמנו את כל הנשים להגיע. מעבר לקבלת כוס קפה בחינם, הן יקבלו חוויית אופנה של עיצובים ייחודיים מהשורה הראשונה, ועל הדרך גם יתרמו לטובת פעילות מסל"ן והכל במחירים שווים לכל נפש".

מזרחי מציינת כי "למעשה, אנחנו רוצות ליצור מיזם אטרקטיבי שיגביר בקרב הציבור את התודעה לגבי נושא האלימות המינית כלפי נשים, מיזם שיהיה מוכר בעיר ויציף את הנושא על סדר היום".

אופנה חברתית

הצלע השנייה במיזם הזה היא שירז לביא (34), תושבת באר שבע אף היא, המנהלת את תחום פיתוח משאבים במסל"ן.

"הבוטיק החברתי 'מעצבים מהלב' הוא העסק החברתי של המרכז לסיוע לנשים נפגעות תקיפה מינית בנגב", מספרת לביא, "והוא הוקם לפני כשנתיים, כשהרעיון הוא לפתוח חנות בגדים יד שנייה, כשכל הכנסותיה מוקדשות לפעילות המרכז. אנחנו עם הפנים לקהילה".

"זה מקסים לראות כמה אנשים מוכנים לתרום לנו לטובת הפעילות שלנו עם נפגעי תקיפה מינית. עם זאת, אנחנו צריכות להגביר את הפעילות. אף פעם זה לא מספיק. נושא הפגיעה המינית והאלימות נוגע בכולנו. חשוב לנו שכולם יהיו מחוברים אלינו".

"הכוח שלנו הוא בקהילה. אנחנו מאד שמחות להיות חלק מהקהילה המקומית. חשוב לנו גם שכל אחד ואחת יפקדו את הדוכנים שלנו. השבוע זו היתה הסנונית הראשונה בשרשרת ירידים נודדים שאנחנו מתכננות לערוך בחודשים הקרובים".

בכל שנות קיומו של מסל"ן התבסס תקציבו על סיוע מרשויות המדינה ומתרומות של גורמים שונים. באחרונה, כך על פי דבריה של מנכ"לית המרכז, ליזה ניקולאיצ'וק, נעשה בנושא גיוס הכספים חישוב מסלול מחדש.

"המיזם הזה", היא מציינת, "הוא חלק מתוכנית חדשה שלנו לפתח אפיקים מניבי הכנסה לטובת מסל"ן, מה שיאפשר לנו להגדיל את הסיוע לנפגעות ונפגעי אלימות מינית ולהרחיב את הפעילות שלנו, וגם להקטין את התלות שלנו בגורמים שונים, בין אם ממלכתיים ובין אם פרטיים".

"לפני מספר שנים פתחנו חנות דומה וזה לא הצליח. עכשיו יש לנו חבר'ה צעירים עם חשיבה כלכלית-חברתית והם לוקחים את הרעיונות ומתגייסים כדי לעשות שינוי חברתי בדרך שהם מכירים. זו ההזדמנות לכל מי שמתחברת לרעיון הזה, גם ליהנות וגם לתרום. זו תרומה קטנה לטובת מטרה גדולה".

"זה הניצוץ הראשון", מציינת ניקולאיצ'וק, "יש כאן חיבור מיוחד בינינו לבין בית הקפה שפתח בפנינו את שעריו והתגייס למשימה הזו. זה לא מובן מאליו".

הבוטיק החברתי של מסל"ן יגיע מחר (חמישי 08.03)החל מהשעה 18:00 לקפה 'לולה', רחוב סמילנסקי 13 בעיר העתיקה.