חזון "בית הצלמנייה", חלומו של יקיר העיר באר שבע גואל דרורי, אוצר, אומן, צלם ומחנך, הולך ומתגשם. וועדת הכספים בעירייה אישרה לאחרונה תוספת של 1.4 מיליון שקל לשיפוץ המבנה ברחוב האבות 63 בעיר העתיקה, ובכך היקף התקציב הכולל יעמוד על סך 5.4 מיליון שקל.

המבנה ברחוב האבות. מרכז מורשת ואומנות. צילום: גוגל מפות

הבית שבו מוקם הפרויקט הוא בניין מנדטורי דו-קומתי, ששימש פעם כבית ספר ולאחר מכן מטה המשמר האזרחי. לצורך פרויקט הקים גואל דרורי עמותת "הצלמנייה" - עמותה לצילום ותיעוד מורשת באר שבע.

המטרה העיקרית של הפרויקט הראשון מסוגו בישראל, הוא הקמת מרכז בינלאומי לאומנויות הצילום שימשוך אליו צלמים, חוקרים ואנשי אקדמיה מהארץ והעולם. במקום יפעלו מספר רב של תכניות ומוצגים: מוזיאון של ארץ ישראל שיציג תערוכת קבע מיום המצאת המצלמה ועד היום; גלרייה רחבה לתערוכות; בית ספר איכותי לצילום שיציג מגוון קורסי צילום; ארכיון הצילומים של עיריית באר שבע; תחרויות צילום מקומיות ובינלאומיות ועוד.

גואל דרורי. תערוכות, קורסים ותחרויות צילום בינלאומיות. צילום: מיכל מונטל

הבית יפתח את שעריו ומיועד לכל טווחי הגילאים, החל מתלמידי גן הילדים, צעירים, סטודנטים וגימלאים. "הצלמנייה" תשמש בית ספר עם מגוון קורסי צילום, בנוסף קורסים להשתלמויות למורים. במבנה יהיו פינות והאורחים יתכבדו בספל קפה ועוגה בפטיו הפנימי של הבית, יהיה דוכן לרכישת מזכרות הקשורות לעולם הצילום וחצר גדולה.