מתנדבי עמותת "אור ירוק" ערכו לאחרונה תצפיות בכל רחבי הארץ בכדי לבחון עד כמה דעתם של הנהגים הישראלים מוסחת בזמן הנהיגה. כ-9,000 נהגים נצפו במעל 140 רשויות מקומיות והתוצאות מעוררות דאגה.

יודעים שזה מסוכן, מתעסקים בסלולרי בכל זאת. צילום: "אור ירוק"

מהבדיקה שנערכה בבאר שבע עלה כי מתוך 446 נהגים שנצפו, 34% מהם עסקו בפעולות נוספות בזמן הנהיגה, כשבראש רשימת הסחות הדעת ניצב הטלפון הסלולרי: 53 נהגים צפו מדברים בסלולרי ללא דיבורית ו-65 החזיקו אותו בידם. כמו כן, 14 קראו עיתון או ספר, 11 עסקו באכילה, 5 התאפרו או התגלחו ו-4 התעסקו עם המושב האחורי.

ברשויות נוספות באזור הנגב נערכה בדיקה זהה, עם תוצאות דומות: בלהבים 53% מהנהגים שנצפו לא היו מרוכזים בנהיגה והתעסקו בדברים אחרים, במועצה האזורית מרחבים 50%, במועצה האזורית בני שמעון 40%, במיתר 30%, בעומר 29% ובמועצה האזורית רמת נגב 25%.

    מסקר שפרסמה לאחרונה עמותת "אור ירוק" עלה כי 95% מהציבור חושב שלקרוא ולכתוב הודעות בטלפון הסלולארי במהלך נהיגה זו פעולה מסוכנת במידה רבה מאוד, מה שלא מפריע ל-54% להודות שהם עושים זאת.

    לאור תוצאות המדגם אמר ארז קיטה, מנכ"ל עמותת "אור ירוק": "כדי לצמצם את התופעה המסוכנת של נהגים שעסוקים בהיסח דעת בזמן נהיגה, הגיע הזמן שהמדינה תילחם בנהגים שמזלזלים ומסכנים את החיים של כולנו, באמצעות הגברת הנוכחות המשטרתית בכבישים והגברת ההרתעה".