כדאי שתחשבו פעמיים אם ברצונכם לנסוע בדרך חברון בבאר שבע, כי על פי נתוני עמותת "אור ירוק" שמתבססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מדובר ברחוב האדום ביותר בבירת הנגב. על פי הנתונים, המתייחסים לשנים 2014-2016, אירעו בתקופה הנסקרת ברחוב דרך חברון 16 תאונות, בהן נפגעו 28 בני אדם, בהם גם שני הרוגים.

דרך חברון בבאר שבע. 16 תאונות, 28 נפגעים, בהם 2 הרוגים, בשנים 2014-2016. צילום: הרצל יוסף

רחוב אדום נוסף הוא שדרות יצחק רגר, אחד מרחובותיה הראשיים של באר שבע, בו אירעו באותן שנים עשר תאונות, בהן נפגעו 21 בני אדם, בהם שני הרוגים. רק אתמול (שבת) נפצע באורח קשה שחקן העבר של הפועל באר שבע, רפי אליהו, בהתנגשות עם אמבולנס בזמן שנסע ברכבו הפרטי בשדרות רגר.

ברחוב דרך מצדה אירעו שמונה תאונות עם 11 נפגעים ללא הרוגים. בשדרות בן גוריון אירעו שמונה תאונות, בהן נפגעו 14 בני אדם ללא הרוגים. ברחוב זלמן שז"ר אירעו באותן שלוש שנים שמונה תאונות, בהן נפגעו 15 בני אדם ללא הרוגים.

ברחוב הנרייטה סולד אירעו חמש תאונות, בהן נפגעו שישה בני אדם, בהם גם אדם אחד קיפח את חייו. ברחוב רמב"ם אירעו ארבע תאונות, בהן נפגעו ארבעה בני אדם.

בעמותת אור ירוק איתרו 325 רחובות ברחבי הארץ שבהם אירעו מעל שלוש תאונות עם נפגעים בממוצע בכל שנה, במשך שלוש שנים. בכל אותם רחובות נפגעים בממוצע מעל 2,000 בני אדם בכל שנה ו-24 בני אדם נהרגים, ממוצע של הרוג בכל שבועיים. אלה "הרחובות האדומים" שאותרו בבאר שבע:

אלה הם הרחובות המסוכנים ביותר בעיר. נתונים: באדיבות "אור ירוק"

ומה קורה ברחבי הארץ? מחישוב כולל עולה כי 153 בני אדם נהרגו בשנת 2017 בתחום העירוני, לעומת 127 הרוגים בשנת 2016, עלייה של 20%. שני הרחובות המסוכנים ביותר בארץ הם דרך בגין ודרך חברון בירושלים. בדרך חברון הירושלמית לבדה נפגעו 114 בני אדם בשנים 2014-2016.

"עשרות בני אדם", ציין מנכ"ל 'אור ירוק', ארז קיטה, "מקפחים את חייהם ברחובות האדומים בכל שנה לאחר מעורבות בתאונת דרכים. מדובר בזירת היפגעות ברורה וידועה. רוב הרחובות מוכרים כאדומים במשך שנים ולא נעשה כמעט דבר כדי להפוך אותם לבטוחים. כבר מחר צריך להגביר את האכיפה ובמקביל חייבים לשפר את התשתית ולהפוך אותה לכזאת שתמנע תאונות דרכים ופגיעה בהולכי רגל".