מאבק על השקט. "קצה נפשנו מהמצב הבלתי נסבל הזה", אומרים דיירים המתגוררים בסמוך למרכז "יעל" המופעל על ידי העמותה לקידום מורשת יהדות אתיופיה בשכונה י"א. הדיירים שבים ומתלוננים מזה שנים, כי חייהם הפכו ל"גיהנום" מאז החלו להתקיים אירועים משפחתיים במרכז הקהילתי.

מרכז יעל בשכונה י"א. "סבל בל יתואר". צילום: יעקב לוי

"אנחנו לא ישנים בלילות, לא יכולים לצפות בטלוויזיה, לא יכולים לשוחח בטלפון, החיים שלנו הפכו לסיוט אחד גדול, הרעש מחריש אוזניים ואי אפשר לתפקד במצב הזה. כנראה שבמדינה שלנו צריך להתארגן ולהקים קול זעקה גדולה כדי שהרשויות יתעוררו", הם אומרים.

חרף הגשת תלונות במשטרה ואין ספור פניות לעירייה וגורמים אחרים, דבר לא השתנה. המשטרה לא מאפשרת השמעת מוזיקה מעבר לשעה 23:00 בלילה, העירייה טוענת שהנושא לא נמצא באחריותה, והתושבים נופלים בין הכיסאות.

לדיירים, רובם מבוגרים, חלקם חולים ונכים, מסר ברור אחד: "אירועים משפחתיים לא צריכים להתקיים בתוך שכונות, יש לכך מקומות באזורי תעשייה מחוץ לשכונות מגורים שלא מפריעים למנוחת התושבים".

חששם של התושבים הולך ומתגבר לקראת השלמת בניית מועדון לקהילת יוצאי אתיופיה בסמוך למרכז "יעל", שעשוי לדבריהם לשמש גם לאירועים משפחתיים, מה שיחמיר את המצב הקיים, לטענתם. מדובר במבנה שישתרע על שטח של 400 מ"ר בעלות של כחמישה מיליון שקלים.

הדיירים מבקשים להיפגש באופן דחוף עם ראש העירייה, רוביק דנילוביץ', והיה שבפגישה זו לא יחול שינוי, כלומר האירועים המשפחתיים (בר מצוות, חתונות וחינות) לא ייפסקו, הם יחריפו את המאבק. "אנחנו מתכוננים אחרי ל"ג בעומר לצאת להפגנות מול בניין העירייה ונפנה אם צריך גם לערכאות משפטיות. די, לא נוכל לשבת בשקט, אנחנו לא מוכנים לסבול יותר", אומרים הדיירים.

ועד הדיירים מרחוב מיכאל חזני ורחוב אליהו מויאל דורשים כי מרכז "יעל" יחדל מלשמש מקום לקיום אירועים כגון חתונות, בר מצוות, אירועי חינה, ועוד. "הרעשים גורמים לנו לסבל בלתי יתואר", הם טוענים בתוקף.

מוביל הפרויקטים מול העירייה של יוצאי יהדות אתיופיה, יוסי זרפה, אומר בתגובה כי "האירועים יימשכו כרגיל על פי החוק". זרפה מוסיף ואומר כי "אין לנו מקום אחר לקיים אירועים ואנחנו פועלים בהתאם לחוק ולא חורגים ממנו".

לשאלה אם יתקיימו אירועים משפחתיים בעתיד גם במבנה החדש שנבנה בימים אלה, אומר זרפה כי "המבנה החדש בנוי מבטון עם איטום למניעת רעשים, כך שכשיהיו אירועים, לא יהיו רעשים כמו במבנה הישן". עם זאת, יוסי זרפה טוען כי "הדיירים שמתלוננים אף פעם לא נפגשו עם ההנהגה שלנו ולא דיברו. אנחנו מוכנים להידברות, עדיף לנהל הידברות ולכולם זה יהיה טוב".