אחרי פתיחתו של בניין שלישי בפארק ההייטק בעיר מוקדם יותר השנה, תחום הסייבר בבאר שבע מתחזק עם הקמתה של מעבדת סייבר חדשה בתחום הפינטק-סייבר. המעבדה אמורה לחזק את חוסנה של המערכת הפיננסית הישראלית על ידי הגברת נגישותה לחדשנות טכנולוגית. מדובר בצעד משותף של מערך סייבר, חירום וביטחון במשרד האוצר, מערך הסייבר הלאומי במשרד ראש הממשלה ורשות החדשנות.

חיבור בין התחום הסייבר לתחום הפיננסי. צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

במשרד האוצר ומשרד הכלכלה מקווים כי הקמתה של המעבדה תעודד צמיחה ותחרות בשוק הפיננסי המקומי, תביא להגדלת ההשקעות הזרות בישראל, ותבסס את באר שבע כבירת סייבר ברמה הלאומית והבינלאומית. תקציב המעבדה למשך 3 שנים הקרובות יעמוד על 15 מיליון שקלים.

במסגרת "קול קורא" של רשות לחדשנות שנערך בשנת 2017 נבחרו 5 זכייניות להפעלת המעבדות שיקומו בבאר שבע, נצרת, חיפה, תל אביב ויבנה: רנו-ניסאן העולמית, שיכון בינוי-Enel ו-Merck-Flex, המ-לט ו-Frutarom. המעבדות יופעלו במשך 3 שנים ויזכו למימון כולל של 4.5 מיליון שקל לשנה מהרשות.

משה כחלון ואלי כהן. במשרדי האוצר והכלכלה מחכים למשקיעים הזרים. צילום ארכיון: מוטי קמחי

"הפרויקט מהווה המשך ישיר למדיניות משרד האוצר והממשלה לחיזוק וטיפוח הנגב והגליל", אמר שר האוצר, משה כחלון, "ומבסס את מעמדה של באר שבע כבירת סייבר עולמית. אנו צופים כי ביכולתה של התכנית להגדיל את הכנסות המדינה באמצעות גידול בהשקעות חדשות והפיכתה של מדינת ישראל למוקד משיכה לגופים פיננסים בינלאומיים".

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן הוסיף: "אין תחום מתאים יותר להתחיל ממנו בבירת הסייבר של ישראל מאשר תחום הסייבר והפינטק. בכוונתנו להקים מעבדות נוספות לחדשנות בתחומים ייעודיים, אשר יתרמו ערך כלכלי חשוב למשק ולחדשנות".