בשעות הבוקר של יום ראשון לפני כשבועיים (22.4), יצא תמיר מסניף הדואר בשכונת רמות בבאר שבע לכיוון חלקה הצפוני של השכונה, על כביש שדרות צה"ל. לכאורה, עוד יום של שגרה בדרך לעבודה ולסידורים. אלא שתוך כדי נהיגה מכונית מזדה לבנה עם לוחית זיהוי צהובה נעצרה בפתאומיות לפניו בעודה חוסמת את שני נתיבי הנסיעה והעלתה את מפלס החרדה שלו.

"רצו לשדוד אותי או חלילה לחטוף אותי". צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

מהמכונית ירדו שני רעולי פנים עם אקדחים שלופים (יתכן כי היה מדובר באקדחי דמה). מכאן והלאה תיאר תמיר את החוויה הקשה שעבר בפוסט שפרסם ברשת החברתית: "הם החלו לנוע לכיווני במהירות כאשר הם מנפנפים לי עם האקדחים לצאת מהרכב".

למזלו של תמיר, הוא התעשת במהרה, העביר להילוך אחורי, לחץ על הגז ונסע כמו "מטורף", לדבריו, אחורה, תוך שהוא מזגזג עם ההגה במהירות מחשש שיירו לעברו. תמיר הצליח לבסוף לחמוק מהמלכודת שניסו לטמון לו האלמונים ואף הגיש תלונה במשטרה.

"רוב המחשבה היא שככל הנראה רצו לשדוד אותי, לגנוב לי את הרכב או חלילה לחטוף אותי. במקרה שלי הצלחתי להימלט, אבל לא יודע אם אפשר לברוח מטרור כזה בכל מצב", מתאר תמיר את רגעי האימה שחווה באותן דקות.

"צריך סיוע"
האירוע הזה מצטרף לשורה של אירועים אליהם נקלעו תושבים משכונת רמות ומשקף מציאות בה עבריינות בכבישים ובתוך שכונת המגורים הפכה לתופעה מתגברת לאחרונה. הדיווחים והתלונות על התנכלויות וניסיונות לבצע שוד, מערערים את תחושת הביטחון של התושבים ומעלים שאלות ותהיות בנוגע לפעילות האכיפה של המשטרה המתבצעת בשכונה. "עברנו לשיקגו ולא סיפרו לנו?", תוהים בקול תושבים ששוחחנו עימם.

חבר מועצת העיר אביעד שמלה. "צורך ממשי בתגבור הסיורים של המשטרה בשכונת רמות". צילום: הרצל יוסף

שכונת רמות היא השכונה הגדולה ביותר בבאר שבע ונמצאת בחלקה הצפונית של העיר. השכונה שממוקמת על גבעות החלה להתאכלס לראשונה בתחילת שנות ה־90 של המאה הקודמת ונקראת רמות א' או רמות הישנה. עם השנים, השכונה התפתחה והוקמה רמות החדשה שכוללת את רמות ב', ג' ו־ד'.

ההתפתחות הדרמטית והביקוש לקרקעות יצרו למעשה "עיר" שמונה כ־30 אלף תושבים, בסדר גודל של אוכלוסיית נתיבות, מה שמחייב היערכות מתאימה ומתן מענה הולם למציאות המתהווה. למשל, הקמת נקודת משטרה שתאפשר הגעה של שוטרים לזירת האירוע בתוך דקות בודדות.

נציגי השכונה זימנו פגישה דחופה עם מפקד תחנת באר שבע, רב פקד אפרים (אפי) שימן, כדי להעלות בפניו את חששותיהם, במקביל לדרישה לנקוט בפעולות הרתעה שישיבו את תחושת הביטחון לתושבים.

חבר מועצת עיריית באר שבע ותושב שכונת רמות אביעד שמלה מודע לרחשי ליבם של התושבים וסבור שיש לתגבר את הסיורים בשכונה ולצרף מתנדבים נוספים לסיורי המשמר האזרחי. "אני מכיר וחשוף לתלונות ההולכות וגוברות בשכונה אודות התנכלויות ואירועים חריגים של תושבי השכונה מול תושבים מהפזורה", הוא אומר.

שמלה מציין כי הנושא עלה בפגישה שקיים השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, עם ראשי הרשויות בנגב שהתקיימה בשבוע שעבר על רקע הירי וההשתוללות בכבישים של צעירים מהמגזר הבדואי. שמלה, כמו אחרים, סבור שנוכחות משטרתית היא בהחלט גורם מרתיע.

"אין ספק כי יש צורך ממשי בתגבור הסיורים של המשטרה באזור שכונת רמות, בעיקר בכביש בשדרות צה"ל, שם דווחו הרבה מהאירועים. לטעמי", אומר שמלה, "צריך לצאת בסיוע של המשטרה והעירייה בפנייה לתושבים, לסייע ולהתנדב בנקודת המשמר האזרחי הנמצאת בשכונה, ובכך להגדיל משמעותית את הנוכחות המשטרתית באזור".

"פחד נוראי"
את תחושת הביטחון יהיה קשה להשיב לתושבת השכונה שגית, שבתה בת ה־19 חוותה את הפחד והאימה כשביקשה לאסוף את החבר שלה בסמוך ל"כיכר השעון" ברחוב לוי אשכול ברמות. היה זה ביום שישי שעבר אחרי חצות. רכב מסוג מזדה בצבע שחור החל לדלוק אחריה.

שני זגורי, מנהלת סניף הדואר ברחוב נחום שריג. "העובדות שרויות בפחד נוראי ובלחץ גדול, הן חוששות מכל אחד שנכנס". צילום פרטי

"היא נוסעת, מנסה לברוח והם נוסעים אחריה במהירות", תיארה האם את מה שעבר על בתה באותם רגעים בפוסט שפרסמה ברשת החברתית, "היא הצליחה להיכנס לחניה, כיבתה את האורות והתקשרה למשטרת ישראל. תוך שלוש דקות הגיעו בלשים וליוו אותה הביתה".

אירוע נוסף התרחש ביום שישי שעבר, כאשר נהגת שעשתה את דרכה גם היא בשדרות צה"ל, כביש עוקף רמות, נקלעה לסיטואציה בה מכונית שנסעה לפניה בלמה ונסעה לסירוגין. הנהגת איכשהו נחלצה מהתקרית המאיימת, אולם את רגעי הפחד היא מתקשה להסתיר.

זה לא נגמר בזאת. לפני יותר מחודש, בתאריך 28.3.18 בשעה 08:10 בבוקר, שני רעולי פנים שדדו את סניף בנק הדואר ברחוב נחום שריג בשכונה. השניים תצפתו על המקום והמתינו שהסניף יהיה ריק מאדם. ברגע שהסניף התרוקן מאנשים, רעולי הפנים נכנסו פנימה, אחד עמד בפתח וסגר את הדלת בעודו אוחז נשק בידיו, השני ניגש לדלפק, שם עבדו שתי עובדות הסניף. 'זה שוד, תוציאו לי את הכסף, אל תצעקו', איים אחד השודדים על הנוכחים. העובדות מסרו את הכספים ורעולי הפנים הסתלקו ונמלטו מהמקום.

את התחושות הקשות שעברו שתי העובדות, מתארת מנהלת סניף הדואר שני זגורי (31): "לא חשבנו בכלל שזה יקרה לנו. כולם מכירים אותנו בשכונה ואוהבים אותנו. מאז העובדות שרויות בפחד נוראי ובלחץ גדול, הן ממש מבוהלות, אחת אף מטופלת אצל רופא. הן חוששות מכל אחד שנכנס לסניף, שוררת אווירה חשדנית כזאת וזה ממש מלחיץ".

בשל הפחד והחשש שהמקרה יחזור על עצמו, הוצבו שני מאבטחים בסניף הדואר, אבל תחושת הביטחון של העובדים ירדה באופן טבעי. יש לציין כי שני השודדים נתפסו מאוחר יותר על ידי המשטרה.

המערב הפרוע
עו"ד צופית שמואל, יו"ר נציגות תושבי רמות הרכס, מודעת לשרשרת האירועים שמעיבה על תחושת הביטחון של התושבים. "תחושת חוסר הביטחון של התושבים גדולה מאוד, זה מובן ולחלוטין לא מקובל", אומרת עו"ד שמואל, "לא יכול להיות מצב שבישראל 2018, אנשים יסתובבו בתחושה שפה זה המערב הפרוע".

מה בכוונתכם לעשות כדי להחזיר את תחושת הביטחון לתושבים?
"תפקיד הרשויות הוא לדאוג לביטחון התושבים. ואם יש אנשים שלוקחים את החוק לידיים, נדרש לעשות הכל כדי להבהיר שזה לא יתאפשר. נזכיר שהשכונה נמצאת בקצה הצפוני של העיר, דבר המאפשר מילוט מהיר החוצה, ועד שהמשטרה מגיעה לזירה, הם מצליחים לברוח בלי להיתפס".

עו"ד צופית שמואל, יו"ר נציגות תושבי רמות הרכס. מיקום השכונה מאפשר לפושעים מילוט מהיר. צילום פרטי

"קיימנו שיחה עם מפקד תחנת באר שבע בנושא וסוכם שנקיים פגישה שבה נציג את בקשתנו לקיום החלטה ישנה, לפתוח תחנת משטרה ברמות בדחיפות. לנוכחות משטרתית בשכונה יש משמעות רבה".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "שכונת רמות מקבלת שירותי משטרה מהירים ומקצועיים והראייה לכך כי מפנייתכם עולה כי שוטרי משטרת ישראל הגיבו בצורה מהירה ומקצועית לאירועים המדווחים, כך בעניין השוד בו נתפסו החשודים ונחקרו, ובימים אלו יועבר חומר החקירה לפרקליטות, וכך גם הדיווח של הצעירה על אדם חשוד והגעה מהירה של בלשי משטרה למקום".

"משטרת ישראל תמשיך לתת מענה מהיר לאירועים בשכונת רמות. בלי קשר לכמות וסוג האירועים, משטרת ישראל תודה על כל הוספת תקנים, תחנות ונקודות משטרה לשירותיה שיתווספו למערך הקיים וייעלו את השירות לציבור".