סטודנט שהביע מחאה כנגד השתתפותו של ממלא מקום מנכ"ל חברת 'כימיקלים לישראל', אשר גרינבאום, בכנס שהתקיים לפני כחמישה חודשים באוניברסיטת בן גוריון, כשאחת מנותנות החסות שלו היתה חברת כי"ל, יועמד לדין משמעתי על ידי רשויות האוניברסיטה.

אוניברסיטת בן גוריון. "אין מדובר בזכות מוחלטת". צילום ארכיון: הרצל יוסף
ביום בו התקיים הכנס "ועידת דה מרקר לכלכלה וחברה" קיימו פעילי ארגון "מגמה ירוקה" משמרת מחאה נגד השתתפותו של ממלא מקום מנכ"ל כי"ל, לאחר שלטענתם חברת כי"ל אחראית לשורה של אירועי זיהום סביבתי באזור הנגב, כדוגמת זיהום נחל אשלים והכוונה לכרות את מכרה הפוספטים באזור שדה בריר ליד ערד.

לטענת פעילי "מגמה ירוקה", החרימו עובדי הביטחון של האוניברסיטה בכניסה לשערי הקמפוס את חומרי ההסברה שחילקו פעילי הארגון לבאים בשערי האוניברסיטה וכן נדרשו הפעילים, כך לטענתם, להסיר את המדבקות שהודבקו על חולצותיהם בטענה כי מדובר בתעמולה אסורה. רק לאחר התעקשות הסטודנטים הורה קצין הביטחון של האוניברסיטה שלא להחרים את הכרוזים שחילקו הפעילים מחוץ לאוניברסיטה.

בהמשך הכנס, במהלך פאנל בו השתתף אשר גרינבאום, ממלא מקום מנכ"ל כי"ל, קם אחד הפעילים, עמית סלומון, סטודנט לתואר שני באקולוגיה באוניברסיטת בן גוריון, והביע את מחאתו באופן יצירתי כשהוא מחופש ליעל, כתזכורת לפגיעה ביעלים כתוצאה מזיהום נחל אשלים אשתקד.

בתגובה הוצא סלומון מהאולם על ידי מספר עובדי ביטחון של האוניברסיטה, כאשר לטענת סלומון, היה זה תוך שימוש בכוח מצידם של המאבטחים כלפיו. בעקבות אותה תקרית צפוי סלומון לעמוד בימים הקרובים לדין משמעתי בפני ועדת המשמעת של האוניברסיטה.

פעילות לגיטימית?
"אוניברסיטת בן גוריון", אמר עמית סלומון, "מוסד שמתיימר להיות מעוז המחשבה החופשית, קרקע פוריה לצמיחת מאבקים ושינויי מציאות, נותנת יד לדיכוי חופש הביטוי וחופש המחאה. לא ניתן להשתיק מחאות, לא ניתן לעוולות סביבתיות, חברתיות או כלכליות לעבור מבלי שנרים עליהן קול צעקה".

"מסתבר שסטודנטים שרוצים למחות על עוולה סביבתית הם פושעים. לצערי, מקרה זה מצטרף למקרים נוספים באוניברסיטה שבהם חופש הביטוי עמד למבחן ונכשל. היום סותמים לי את הפה, מחר זה יכול לקרות לאחרים".

הזיהום בנחל אשלים. "מסתבר שסטודנטים שרוצים למחות הם פושעים". צילום ארכיון: חיים הורנשטיין

מחר (שני) אמורים פעילי "מגמה ירוקה", סטודנטים וחברי סגל, להפגין ברחבת הספרייה של האוניברסיטה תחת הכותרת "נלחמים נגד דיכוי חופש המחאה", בדרישה לזכות את סלומון מכל האישומים העומדים נגדו ולהקמת צוות שיורכב מסטודנטים ומרצים אשר ידון בשינוי תקנון האוניברסיטה לגבי פעילות ציבורית.

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "חופש הביטוי הוא ערך מרכזי וחשוב במדינת ישראל בכלל ובאוניברסיטה בפרט. אוניברסיטת בן גוריון רואה בחופש הביטוי וזכות המחאה כלי לגיטימי וחשוב להבעת עמדה ומאפשרת כחלק משגרת פעולתה חופש ביטוי וזכות מחאה לקבוצות ובודדים".

"יחד עם זאת, אין מדובר בזכות מוחלטת. כאשר זכות המחאה מתנגשת עם עקרונות וזכויות יסוד אחרות, קיים צורך באיזון בין הזכויות ולכן קבועים באוניברסיטה כללים לקיום פעילות מחאה בקמפוס".

"יובהר כי הסטודנט עמית סלומון מוזמן לוועדת המשמעת בשל הטענה שתקף עובד ביטחון וכל ניסיון להסית את הדיון להגבלת הזכות לחופש הביטוי הוא מטעה ואין לו במה להיאחז. ראוי היה שהסטודנט, אשר לטענתו ביקש לקיים פעילות מחאה לגיטימית, יפעל על פי נוהלי האוניברסיטה תוך שיתוף פעולה עם אנשי האבטחה ולא יבצע פעולות מחאה ואלימות כנגדם. לאור כל זאת, ראוי שמקרה זה יתברר בוועדת המשמעת, שם מוזמן הסטודנט לטעון את כל טענותיו".