השבוע נחנך בשכונת נאות לון בבאר שבע שלב ג' של "כפר האירוסים", בית קבע לחיים עבור 32 דיירים חדשים על רצף האוטיזם. הבית נותן מענה לדיור, לתעסוקה ופנאי לצעירים עם אוטיזם מאזור באר שבע והדרום. שלב א' של הכפר הוקם על ידי אלו"ט בשנת 2009 וכעת, עם השלמת שלב ג', הוא משמש בית ל-48 מתבגרים ובוגרים על הרצף.

חונכים את שלב ג' בכפר האירוסים. תחושה של משפחה. צילום: דיאגו מיטלברג

במתחם ישנם מרכז תעסוקה, נופשון, מועדונית, חצר ומגוון מתקני ספורט שנותנים מענה גם לדיירי הכפר וגם לבוגרים על רצף האוטיזם שמתגוררים באזור. במתחם 6 בתים שבכל אחד מהם מתגוררים 8 דיירים, זאת במטרה לייצר תחושה של מגורים עם משפחה.

ענת רוסט, אמא של רעות, דיירת חדשה בכפר סיפרה על המשמעות של הבית עבור המשפחה: "אחרי שנים של גידול ילדינו ומאמץ טיפולי מתמשך, זהו שינוי משמעותי בחיינו ובחיי ילדינו. עבורנו, הורים לילדים עם אוטיזם, בית חלומותינו הוא בית לחיים בכפר האירוסים".

גלעד כרמלי, דייר בכפר האירוסים, הוסיף: "כיף לי בכפר האירוסים. כאן אני לומד איך להיות עצמאי ובוגר, משתתף בחוגים, וגם יוצא ללמוד באוניברסיטה".

טקס חנוכת הבית התקיים במעמד ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ', יו"ר אלו"ט עמוס שפירא, מנכ"לית אלו"ט ענת גורן, נציגי הביטוח הלאומי, משרד העבודה והרווחה, בכירי עיריית באר שבע, הרשות לפיתוח הנגב, תורמים, ועשרות משפחות עשרות משפחות נרגשות שייחלו שנים רבות לבית בסביבה חמה ותומכת בתוך הקהילה.

"כפר האירוסים" ממוקם, כאמור, בשכונת נאות לון, על שטח של כ-20 דונם שהקצתה עיריית באר שבע, בתמיכה וסיוע של קרנות הביטוח הלאומי, ובעזרת קרן רש"י, קרן אדמונד ספרא, קק"ל קנדה, וקק"ל ישראל. החברה לישראל וכי"ל תרמו מליוני שקלים לבניית המתחם ומשרד הרווחה מתקצב את הפעלת הכפר. 

לדברי עמוס שפירא יו"ר אלו"ט: "מרגש לראות את הרגע הזה של חנוכת בית לחיים, בו חלום הופך למציאות. אני יודע שיש עוד הרבה עבודה לפנינו, אך היום יש לנו שעה אופטימית, שבה אפשר להביט בדיירים שמחים בביתם החדש, לראות את החיוך ואת הניצוץ בעיני ההורים".

אוטיזם הינה הלקות המורכבת והנפוצה ביותר כיום. 1 ממאה פעוטות מאובחן עם אוטיזם, כאשר בעולם המערבי מדברים על מספרים גדולים עוד יותר. אוכלוסיית המאובחנים עם אוטיזם בישראל מונה כ-20,000.