מזה קרוב לשנתיים שז'נטה ברמן (70) לא יודעת מנוח, חייה הפכו לסיוט אחד גדול והיא מתקשה לתפקד. הכל החל כאשר ברמן, תושבת רמת גן, הגיעה לבית העלמין החדש בבאר־שבע לפקוד את קבר חמותה המנוחה, צ'רנה (שיינה) ברמן ז"ל, שנפטרה ב־20 ליוני 1993, ולהפתעתה ולתדהמתה, במקום המצבה של חמותה, היא גילתה מצבה של אדם אחר בשם ברנרדו טובורובסקי ז"ל.

(מימין) ז'נטה ברמן ליד הקבר שבו הוחלפה המצבה והקבר של ברנרדו טובורובסקי ז"ל במקום אחר בבית העלמין. צילום: יעקב לוי

לרגע קט, ברמן חשבה שאולי היא הוזה והטעות בידה. "הייתי בהלם מוחלט", מספרת ז'נטה ברמן, "הרגשתי מבולבלת וחסרת אונים, הרי אני פוקדת את קבר חמותי מזה שנים ואני יודעת שזה הקבר שלה".

על אף שידעה בוודאות שהקבר של חמותה היה מוצב במקום אותו פקדה, המשיכה ברמן לחפש בין שורות הקברים. "אמרתי לעצמי אולי אני טועה ומשהו לא בסדר אצלי", היא מספרת. אולם חרף מאמציה, היא לא מצאה את הקבר המיועד.

בעודה נסערת ונרגשת, ברמן פנתה להנהלת בית העלמין וביקשה מהם לבדוק היכן נמצא הקבר של חמותה. לאחר דין ודברים, התגלה כי מרישומי בית העלמין עולה שאכן הקבר שאותו פקדה ז'נטה הוא של חמותה, שנקברה בגוש 4 חלקה 10. מנהל בית העלמין שהתלווה לז'נטה לחלקת הקבר גילה גם הוא כי המצבה של שיינה ברמן הוחלפה במצבה אחרת. "למה החליפו את המצבה?", שאלה ז'נטה כשהיא פורצת בבכי, "מי יכול להבטיח לי שלא הוציאו את העצמות של חמותי והיא לא קבורה במקום הזה?".

אלא שהסיפור הקפקאי הזה לא הסתיים פה. מרחק עשרות מטרים מהקבר של חמותה של ז'נטה, נמצא הקבר של ברנרדו טובורובסקי שקבור לצד רעייתו, לואיסה לויט טובורובסקי ז"ל. במועצה הדתית משוכנעים כי מדובר בטעות של קבלן המצבות, אולם ז'נטה ברמן לא מקבלת את ההסבר הזה.

"למה שיחליף מצבה של אדם אחר במצבה של חמותי? למה החליפו אותה ללא רשות?". ז'נטה הגישה תלונה במשטרת רמת גן והתיק הועבר לחקירת משטרת באר שבע, אולם זו לא מצאה שמדובר במעשה פלילי וסגרה את התיק.

"הכאב שנגרם לי הוא עצום. אני לא ישנה בלילות וסובלת מחרדות", מספרת ברמן שהחליטה להגיש ערעור על החלטת המשטרה לסגור את התיק. "קצרה היריעה מלפרט את המקרה המזעזע והפגיעה בכבוד המת", כותב עו"ד דניאל טולדו, המייצג את ברמן בהליך הערעור.

בינתיים, ברמן לא יודעת את נפשה מצער. "זה פגע בבריאות שלי, אין לי כבר כוחות, אני חיה בתחושה נוראית, אני מבקשת שיגידו לי מה באמת קרה". בעקבות החלפת המצבה של חמותה, היא החליטה להגיש תביעה משפטית כנגד המועצה הדתית בבאר שבע.

היועץ המשפטי של המועצה הדתית בבאר שבע, עו"ד יעקב רביבו, מסר בתגובה: "לצערי, לא אוכל להיכנס לפרטים כאשר העניין מצוי בפני בית משפט. בגדול, מדובר בטעות שעשה קבלן מצבות שהניח מצבה על המצבה של חמות התובעת. חברת קדישא ביקשה להחליף את המצבות על חשבונה, הגם שאין לה קשר לטעות ו/או לקבלן המצבות שעשה את הטעות. למרות הצעה נדיבה זו, הגישה הגברת תובענה על סך של 500 אלף שקל כנגד חברת קדישא".