מזה מספר שנים סובל ארז סבן (35), תושב אחד מיישובי המועצה האזורית אשכול, מהלם קרב, כשבמשך אותן שנים הוא מיעט לצאת מביתו, כשהוא מתמקד בעיקר בפציעתו ובעצמו. בשבוע שעבר נפל דבר בחייו של סבן, כאשר הוא סיים את קורס חובשי רפואת חירום במסגרת מיזם משותף של מד"א והמשרד לפיתוח הנגב והגליל.

בוגרי הקורס. חיזוק משמעותי במקרי חירום. צילום: דוברות מד"א

"כבר כמה שנים אני סובל מהלם קרב", אמר סבן, "בהן לא יצאתי כמעט מהבית. הכרתי חברים שמתנדבים במד"א והם סיפרו לי על ההתנדבות והציעו לי לנסות. קיבלתי החלטה לנתב את האנרגיות והאדרנלין לתרומה בארגון. הגשתי בקשה והתקבלתי. מאז תחילת הקורס, במקום ללכת לישון בלילה עם סיוטים, התחלתי להירדם עם חומר לימודי. אני מקווה שמעכשיו אוכל להירדם עם סיפוק של הצלת חיים".

סבן נמנה עם 12 החובשים החדשים המתגוררים באזור, אשר הוכשרו במהלך הקורס לשמש ככונני תגובה מיידית של מד"א. הכוננים יוזנקו באמצעות אפליקציית מד"א, 24 שעות ביממה, וייספקו מענה ראשוני במקרי חירום רפואיים וזאת בנוסף לפעילותם באמבולנסים ובניידות לטיפול נמרץ של מד"א במועצת אשכול.

לדברי מדריך הקורס, אביב כרבי, "משתתפי הקורס הגיעו עם מוטיבציה בשמיים ורצון לעשייה בעיקר בשל הרגישות והמתיחות באזור. אני בטוח שלהצטרפותם כמתנדבי מד"א באזור יש חשיבות אדירה".

"עיבוי מערך כונני התגובה המיידית בישובי הפריפריה המרוחקים", אמר מנכ"ל מד"א, אלי בין, "הוא חלק בלתי נפרד מהפעילות שלנו. אין מילים להערכתי הרבה כלפי כל מי שבוחר לפנות זמן ואנרגיות למען הצלת חיים. אני שמח לראות את ההיענות במועצה האזורית אשכול למטרה המקודשת הזו. אני מאחל הצלחה רבה לכוננים החדשים".