שביעות רצון בעירייה מהחלטת בית המשפט המחוזי היום (רביעי) לדחות את העתירה של פורום דו קיום בנגב, החלטה שתאלץ את מועדון מולתקא-מפגש לפנות את המקלט העירוני בשכונה ד' בבאר שבע.

המקלט המדובר בשכונה ד'. צילום: הרצל יוסף

העתירה הוגשה בתחילת השנה לאחר שהעירייה ובראשה רוביק דנילוביץ', דרשו מהפורום לפנות את המקלט בשל פעילות פוליטית ותוכנם של המסרים שהועברו. השופט אליהו ביתן פסק לפנות את המקלט זאת מההיבט החוזי, כלומר האירועים שהתקיימו הם הפרה של החוזה שנחתם בין העירייה לפורום.

בפסק הדין המנומק השופט קיבל למעשה כמעט את כל טענות העירייה: "לפחות חלק מהפעילויות של העותר (הפורום לדו קיום, י.ל) אינן נמצאות בקו התפר המעורפל שבין ה"קהילתי" ל"פוליטי"... אלא הן כאלה שהאפיון המרכזי שלהן הוא פוליטי במובהק".

"אני מתקשה לראות את ההצדקה להגדיר פעילויות כמו אירוע "לזכר 68 שנים לנכבה", "סדנה ללימוד צילום באירועי הפרות סדר" ואירוע המציג את מדינת ישראל כי שמסייעת ל"כמעט כל מבצעי הפשעים נגד האנושות", כפעילות קהילתית".

בהמשך פסק הדין הבהיר השופט כי הפסיקה ניתנת על סמך הפרת חוזה, וכי אין נגיעה לעניין חופש הביטוי: "השאלה המרכזית הינה שאלה חוזית ולא שאלה של חופש ביטוי".

חברת מועצת העירייה, אורטל שמואלי פרלמן, אמרה בתגובה לפסק הדין: "אני שמחה מאד היום לגלות כי גם בית המשפט הסכים איתי ועם חברי. אנחנו פעלנו, צילמנו, תיעדנו והוכחנו שעמותת הפורום לדו-קיום הפרה את ההסכם עם העירייה ובמקום לספק שירות לתושבי שכונה ד', הם עסקו בפעילות פוליטית, אנטי ציונית קיצונית".

"הם פשוט "חטפו" מבנה ציבור במסווה של פעילות קהילתית ובמקום זה, בפועל, המקום שימש כמוצב קידמי לפעילות שמאלנית קיצונית, על חשבון משלמי מיסי הארנונה בבאר שבע. אני מאושרת שבית המשפט היום החליט לשים לזה סוף. יש שופטים בישראל!".

אורטל שמואלי פרלמן. "הם פשוט חטפו מבנה ציבור". צילום ארכיון: הרצל יוסף

כאמור, השופט דחה את העתירה וחייב את הפורום לדו-קיום בהוצאות בסך 15,000 ₪. בפורום לדו-קיום הגיבו לפסק בדין: "לצערנו, השופט אליהו ביתן צידד באופן ברור בעיריית באר שבע. מחויבותנו לחופש ביטוי מוחלטת, ונעשה ככל שביכולתנו להפוך את ההחלטה כדי להשאיר את תכני המולתקא-מפגש נתונים לשיקולנו, כפי שהם מזה למעלה מעשור. לא נסכים לצנזורה של העירייה או לצנזורה עצמית. על כן, פורום דו-קיום בנגב, בעזרת האגודה לזכויות האזרח, יגיש ערער לבית המשפט העליון".