כאשר איילון סרודי (31), תושב באר שבע, נקרא לשירות מילואים עולה האדרנלין בגופו. בניגוד ללא מעט חבר'ה בגילו הוא דווקא אוהב לארוז תרמיל ולצאת לשירות מילואים. "אני עוד שייך, לפחות מנטלית", הוא מעיד על עצמו, "לדור שאוהב ללכת למילואים. אני גם מאמין בשירות המילואים. אני נהנה מזה. נהנה מהעשייה במדים ומהמפגש עם חיילי היחידה שלי".

איילון סרודי, סרן במילואים. 134 ימי מילואים בשנת 2017. צילום: באדיבות דובר צה"ל

סרודי, סרן במילואים, קצין שריון בחטיבה 10 של אוגדה 252, נולד וגדל בבאר שבע, בה הוא גר גם כיום. על פי נתוני אגף כוח אדם בצה"ל, הוא נחשב לשיאן ימי המילואים מבין תושבי בירת הנגב. לתואר הזה הוא הגיע בזכות 134 ימי מילואים שהוא עשה בשנה האחרונה.

מספר ימי המילואים הגבוה והבלתי שגרתי הזה, הוא מציין, נובע מתוך העובדה שבשנה האחרונה הוא עבר קורס מפקדי פלוגות, שנמשך לא פחות משלושה חודשים. בשנים 'נורמליות' הוא עושה קצת פחות ימי מילואים.

"לפני כשנה", מספר סרן (מיל') איילון סרודי, רווק עדיין, "קיבלתי תפקיד של מ"פ. מבצע 'צוק איתן' חידד אצלי את המוטיבציה לעשות יותר ואני משתדל לעשות כמה שיותר, לתת דוגמא אישית ולהקרין זאת גם לסביבה הקרובה אלי וגם לחיילים שלי".

לא סוד הוא שבשנים האחרונות שירות המילואים לא נחשב כ"מצרך מבוקש" בקרב המילואימניקים, כמו גם נתוני הגיוס ההולכים ופוחתים. איך אתה מתייחס למציאות הזו?
"חבל שזה כך. עוד יותר אני מודאג מכך שיש ירידה בנתוני הגיוס לתפקידי לחימה ולקצונה. אני מאמין שאנחנו ורק אנחנו צריכים לשמורה ולהגן על עצמנו. איש לא יעשה זאת במקומנו. בתקופה האחרונה אנחנו רואים זאת יותר ויותר".

אתה לא נחשב בסביבתך ובמשפחתך ל"עוף מוזר" שנהנה ללכת למילואים?
"המשפחה והסביבה הקרובה אלי מאד מפרגנים. אני בא ממשפחה ציונית, חדורת מוטיבציה. ההתנהלות שלי נובעת מהחינוך שקבלתי בבית".

אתה זוכה לפעמים להרמת גבה נוכח ימי המילואים הרבים שאתה עושה?
"יוצא לי לפעמים לשמוע הערות כאלה, אבל אני בדעה שאנחנו צריכים לתרום ולתת. אף אחד לא יעשה זאת במקומנו. היום זו המשמרת שלנו, של הדור שלי, וכל אחד צריך לתרום את חלקו בקטע הזה. אני גם שומע לעתים הערות שאני עושה מילואים כאילו אני סגן הרמטכ"ל. זה מחמיא לי".

לאחרונה השתתף סרודי במסע "עדים במדים", מסע של משלחת צה"ל בפולין. מבחינתו, כך הוא אומר, המסע הזה רק חידד לו את התחושה וההבנה ש'אם אין אני לי, מי לי'. "בבית הספר", הוא מציין, "למדנו על השואה, אבל לראות מקרוב את זוועות השואה זה אחרת לגמרי. זה רק הגביר אצלי את התחושה שרק אנחנו יכולים וצריכים להגן על קיומנו בכל מחיר. אין לנו אופציה אחרת".

סרודי, סטודנט שנה שלישית בלימודי הנדסאות בניין במכללה הטכנולוגית בבאר שבע, עוסק במקביל, לפרנסתו, בתחום האינסטלציה. השבוע, כשראיינו אותו, 'תפסנו' אותו, איך לא במהלך אימון מילואים בבסיס צאלים. כמו שנאמר, 'פעם מילואימניק, תמיד מילואימניק'.

"חשוב לעשות מילואים", הוא מדגיש, "ולהפיק מהם את המקסימום. אני רואה בזה שליחות, להגיע ולתרום למדינה ולתת את כל מה שאני יכול".