כולנו מכירים את הסכנה שבנהיגה בזמן עייפות גדולה, אולם הסכנה הזאת לא מרתיעה את נהגי הדרום מלעלות על ההגה. מסקר שביצעה עמותת "אור ירוק", באמצעות חברת הסקרים "מאגר מוחות", שנועד לבחון את שיעור הנהגים אשר נהגו כשהם עייפים במהלך השנה האחרונה ולמעשה נרדמו על ההגה, ואת שיעור האנשים אשר נסעו ברכב עם נהג והבחינו כי הוא נרדם על ההגה עולה כי כ-29% מתושבי הדרום "ניקרו" על ההגה בזמן נסיעה ו-42% נסעו עם נהג שכמעט נרדם בזמן נהיגה.

נהג "מנקר" בזמן נסיעה. "עייפות היא רוצח שקט". צילום: אור ירוק

עוד נתונים שעלו מהסקר: גברים "מנקרים" יותר מנשים, 33% מהגברים הודו שניקרו במהלך נהיגה לעומת 26% מהנשים, וקבוצת הגיל 18-34 היא הקבוצה בה שיעור הדיווח על "ניקור" במהלך נהיגה הוא הגבוה ביותר (32%).

על פי מחקרים גורם העייפות מעורב בכ-20% מהתאונות הקטלניות. רוב "תאונות העייפות" מתרחשות בכבישים ראשיים ובכבישים מהירים, בשעות הערב המאוחרות או בשעות הבוקר המוקדמות לאחר נסיעה ארוכה. בדרך כלל מדובר על סטייה מהכביש או על התנגשות חזיתית עם רכב מכיוון נגדי. האוכלוסיות הנמצאות בסיכון גבוה: צעירים עד גיל 25, אנשים בעלי הפרעות שינה, נהגים מקצועיים או כאלה הנוהגים למרחקים ארוכים ועובדי משמרות.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "נסיעות ארוכות וחום כבד הם גורמים המובילים לעייפות בנהיגה וזו יכולה לגרום לתאונות קטלניות. עייפות היא רוצח שקט בכביש, כאשר אדם עוצם את העיניים מבלי להרגיש, ולו לרגע אחד, הרכב למעשה נוסע ללא נהג".

עמותת אור ירוק וחברת האנרגיה "דור אלון" סיכמו על שיתוף פעולה במאבק למניעת תאונות הדרכים. במסגרת שיתוף הפעולה יועברו מסרי בטיחות מצילי חיים לקהל הלקוחות בתחנות דור אלון ובחנויות הנוחות "אלונית" כאשר בתקופת החופש הגדול יתרכזו המסרים במניעת נהיגה בעייפות.