בסוף השבוע שעבר התקיים טקס הענקת תארים לבוגרי המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון בבאר שבע. בין מקבלי התואר עמד גם רז בר־חי (28) מהיישוב כרמים, בוגר המכללה במחלקה להנדסת בניין בניהולו של ד"ר דגן בקון־מזור.

(מימין) רז בר-חי וד"ר דגן בקון-מזור. צילום פרטי

קוריוז מעניין מלווה את הסיפור הזה: ד"ר בקון־מזור, שהעניק לרז את התואר, פגש אותו לראשונה לפני 15 שנה, כשהיה סטודנט לתואר ראשון והשתתף בפרויקט פר"ח (פרויקט חונכות), כחונך של רז.

בשנת 2003, ד"ר דגן בקון־מזור, כיום ראש המחלקה להנדסת בניין במכללה, התחיל את לימודיו באוניברסיטת בן גוריון. במסגרת הלימודים קיבל על עצמו להדריך את רז בר־חי, אז נער בכיתה ה' מקיבוץ כרמים, במסגרת פרויקט פר"ח. השניים קיימו פעילות שבועית קבועה, טיילו יחד, וד"ר בקון־מזור סייע לו בשיעורי הבית ובלימודים.

עשר שנים מאוחר יותר, הגיע רז ליום עיון במכללת סמי שמעון, לשמוע על מקצועות ההנדסה השונים. לפתע ראה דמות מוכרת, שהציגה את עצמו בפניו. ההמשך ידוע: רז נרשם ללימודים במחלקה שאותה בקון־מזור מנהל. חמש שנים מאוחר יותר, כאמור, קיבל רז את תעודת התואר שלו מד"ר בקון־מזור בעצמו בטקס הענקת התארים.

"יצא לנו להיפגש במהלך התואר כמה וכמה פעמים", אמר ד"ר בקון־מזור. "עקבתי אחרי הציונים שלו לראות שהוא מסתדר ומצליח. שמחתי כל פעם לראות שהציונים שלו היו מהגבוהים במחזור ושהוא הסתדר יפה עם החומר הנלמד".
"בתחילת הלימודים הגענו ליום עיון במכללה וראיתי את דגן", מספר רז, "הוא היה בהלם כשאמרתי לו את השם שלי".

על הלימודים אומר בר־חי: "סיימתי תואר בהנדסת בניין וכיום אני נשוי ומתגורר בקיבוץ כרמים. עבדתי שנתיים בחברת בניין ועכשיו אני עובד בחברת 'סולל בונה' בכיסופים. יצא לי ולדגן להיפגש הרבה פעמים במהלך התואר. הוא שאל אותי איך הולך לי ואני השתדלתי לא 'לחפור' לו יותר מדי רק בגלל שאני מכיר אותו. טקס הענקת התארים ביום חמישי מבחינתי הוא סגירת מעגל של 15 שנה".