ביום חמישי הקרוב אמורה להתקיים בבאר שבע 'צעדת השרמוטות'. במסגרת המחאה נגד אלימות מינית נגד נשים והטחת האשמות נגדן כי הן נופלות קורבן בשל לבוש חושפני, יצעדו המשתתפות תחת הסלוגן "את לא אשמה - צעדת השרמוטות בבאר שבע".

"צעדת השרמוטות". המארגנות טוענות שהעירייה מתנערת מהאירוע. צילום ארכיון: מוטי קמחי

"אין לנו כוונה לעורר פרובוקציה", אמרה נעמה כהן, אחת ממפיקות האירוע בשיחה שקיימנו איתה. לדבריה, הצעדה נועדה להעלות את הנושא על סדר היום הציבורי. אחת ממארגנות הצעדה הוסיפה כי "המילה 'שרמוטה' היא לא רק מילה שנועדה להשפיל נשים, היא משמשת את החברה ואת המערכת גם כהצדקה לאונס", הסבירה.

צעדה נערכת מזה שש שנים בערים הגדולות בארץ: ירושלים, תל אביב וחיפה, והשנה גם בירת הנגב מצטרפת למחאה. "השינוי שאנחנו מובילות בצעדת 'את לא אשמה - צעדת השרמוטות', נלחם בהאשמת קורבן נגד אלימות מינית והוא חלק ממגמה עולמית", אמרו המארגנים.

בשלב מסוים טענו המארגנים כי על עיריית באר שבע לסייע במימון הצעדה מכיוון שמדובר בסכומים גדולים הנדרשים להשגת האישורים לקיום הצעדה. המארגנים טענו כי העירייה הערימה קשיים על קיום הצעדה והתנערה ממנה בכל הקשור להוצאתה לפועל. הביקורת שנשמעה מצד מארגני הצעדה לא מצאה חן בעיניי מספר גופים שתקפו את מארגני הצעדה.

מנכ"לית מסל"ן (מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית ואלימות בנגב), ליזה ניקולאיצ'וק, כתבה דרך עמוד הפייסבוק של הארגון: "מרגע כניסת ראש העירייה רוביק דנילוביץ' לתפקידו חל שינוי משמעותי בנכונותה של עיריית באר שבע לקדם ולסייע בפעילותם של כל אירגוני הנשים. כוונת צעדת 'את לא אשמה' מבורכת, אך בשם עמותת מסל"ן אני מגנה בתוקף את השינוי שחל באחרונה. הצעדה קיבלה אופי פוליטי ויוצאת נגד עיריית באר שבע ואנו לא שותפות לתחושות אלה".

ליזה ניקולאיצ'וק. "הצעדה קיבלה אופי פוליטי ואנו לא שותפות לתחושות אלה". צילום: באדיבות מסל"ן

מנגד, מארגני המחאה פרסמו לאחר מכן פוסט בו כתבו: "העירייה היא לא המטרה. פוליטיקה של רשויות מקומיות רחוקות מלהיות בראש סדר העדיפויות שלנו. אנחנו מתנערות מכל ניסיון להפוך את הצעדה למשהו שהיא לא".

מנגד, גורמים חרדיים ודתיים בעיר יצאו נגד קיום העצרת וטענו כי היא עלולה לגרום לפילוג בקרב התושבים ולפגיעה ברגשותיהם. "אני מוחה בכל תוקף על קיום מצעדים כאלה או דומים להם בעיר באר שבע, שהתברכה בסובלנות וביכולת לקבל את האחר", אמר יעקב אוחיון, ראש העמותה לסיוע לנזקקים 'אחיי ורעיי' ומועמד למועצת העירייה.

אוחיון סבור שמצעדים מסוג זה רק מגבירים את המתחים בין האוכלוסיות בעיר. "אני לא רואה לנכון לקיים צעדה כזאת, אלא מתוך פרובוקציה והתגרות בתושבים המסורתיים והחילוניים כאחד. אני קורא לכל מי שבידו למנוע את הצעדה הזאת כדי שלא ייגרם פילוג חס ושלום בין התושבים הנהדרים של העיר היפה הזאת".

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "צר לנו כי במקום לשלב כוחות בנושא חשוב כמו תקיפה מינית וזכויות נשים, הופכים את האירוע לכלי ניגוח כנגד העירייה. הדברים מקבלים משנה תוקף וחיזוק בעיקר כאשר מסל"ן, הארגון החשוב ביותר, העושה עבודת קודש בטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ואלימות מינית ונעמת, המייצגת נשים עובדות, הסירו חסותם מהאירוע".

"למען הסר ספק יובהר ויודגש, כי בניגוד לטענת מארגנות האירוע, העירייה אינה מתנגדת לקיומו של הארוע, ו־ודאי שלא הערימה קשיים. העירייה מחויבת לסוגיית הצעדה ולראיה שיתופי הפעולה והעבודה הצמודה עם הארגונים הנ"ל".

"לגופו של עניין", הוסיפו בעירייה, "בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה והנחיות משרד הפנים, חלות מגבלות בתקופה זו המוגדרת כשנת בחירות, על קיומם של אירועים במימון עירוני. מגבלות אלו חלות ביתר שאת על ארועים חדשים שמתקיימים לראשונה".

"יתרה מזו, אירוע זה לא נקבע כאירוע עירוני, שהעירייה מבקשת ליזום, לארגן ולממן. האירוע גם לא תוקצב בתקציב העירייה או היה חלק מתוכנית עבודתה בשנת 2018. באותה מידה יכול כל אדם לפנות לעירייה על מנת לממן אירוע שמבחינתו יש חשיבות בקיומו. האם זה סביר שהעירייה תהיה מחוייבת לכל יוזמה, חשובה ככל שתהיה? התשובה לכך ברורה. לאור האמור, ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי, הובהר למארגנות האירוע, שאין העיריה יכולה, מוסמכת ו/או רשאית לממן את האירוע או לסייע במימון האירוע".