מתחם בית הספר קורצ'אק לשעבר ממשיך להוות מפגע מרכזי בלב באר שבע. על שטח בית הספר הנטוש אמורים להיבנות מספר מגדלים, אבל בפועל קיימת באזור זה הזנחה, דרכי הגישה למקום פרוצות והמבנים שבו הוכרזו כמסוכנים.

הזנחה במתחם קורצ'אק. התושבים מודאגים. צילום: הרצל יוסף

ליבו של כל מי שלמד בבית הספר קורצ'אק לשעבר בשכונה ה' בבאר שבע, ודאי נחמץ כשהוא נקלע בימים אלה לאזור המתחם. מראה העזובה במקום וההזנחה משתקפים בכל חלקה ופינה, ומצטרפים למפגע תברואתי אחד גדול בלב שכונת מגורים ולא הרחק ממרכז הקליטה 'יעלים'.

על אף שלט האזהרה מאת מהנדס העיר, המזהיר שבמקום מבנים מסוכנים, המתחם פרוץ ונגיש ונכנסים אליו כל מיני גורמים לא רצויים, המסכנים את עצמם ולא מודעים לסכנות הנשקפות להם. "התלוננתי בלי סוף על כל הבעיה התברואתית כאן, אבל כמו שאפשר לראות, דבר לא השתנה", מספר תושב שמתגורר בסמוך.

מתחם קורצ'אק למעשה נטוש מזה מספר שנים, כאשר ברקע קיימות תוכניות לבנייה שאמורות לשנות את המראה החיצוני החיוור, ובכך לתרום לחידוש המרחב הציבורי. המתחם צמוד למבנים צמודי קרקע בני שתי קומות, ומצד שני, גובל בבניינים בני ארבע עד חמש קומות. הסביבה הינה סביבת מגורים, ולאור העובדה שבית הספר קורצ'אק נטוש, החליטה העירייה להסב אותו למגורים.

על פי התוכנית שהוכתבה ליזם כחלק ממסמכי המכרז בו זכה, יוקם במתחם פרויקט של 200 יחידות דיור, ובצמוד לו מגרש למוסדות ציבור כגון גני ילדים ומעונות יום. במקום מתוכננת בנייה בגובה של שבע קומות, עם דירות גן בחלקו המזרחי של המתחם הגובל עם בנייה נמוכה. כמו כן מתוכנן לבנות שלושה בניינים (עד 16 קומות) בחלק המערבי, שטחי גינון נרחבים וחניות תת־קרקעיות.

יחד עם זאת, לאור בחינה פרוגרמטית כלל שכונתית שנעשתה על ידי העירייה, ולאור העובדה שבטווח הארוך יהיו בשכונה עודף שטחי ציבור פתוחים (שצפ"ים), מול חוסר בשטח לבית ספר יסודי, הוסב חלק מהשטח הציבורי הפתוח למבנה ציבורי על מנת לאפשר הקמת בית ספר יסודי בעתיד.

200 יחידות דיור ומבני ציבור מתוכננים להיבנות כאן. צילום: הרצל יוסף

בינתיים, מצאנו השבוע מתחם נטוש, מבנים מסוכנים שלא מגודרים ומפגעים רבים. התושבים המתגוררים ברחובות קדושי בגדד, קפריסין ורחובות גובלים אחרים, התייאשו מהמצב הקיים ומפנים בקשה צנועה לעירייה: "תדאגו לנקות את השטח ולגדר אותו, ותדאגו סוף סוף שהסביבה תראה אסתטית ונעימה ולא כמו שוק בעזה".

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "על מתחם הנ"ל אמור לקום פרוייקט מגורים. התוכנית נמצאת כיום בהליכים בוועדה המחוזית. בתחילת חודש יולי אמור להתקיים דיון בהתנגדויות לתוכנית אשר הוגשה להפקדה. בנוגע למפגעים שצוינו - אגף האחזקה העירוני משלים בימים אלה תיקון של הגדר והאיסכורית שנפרצו, במטרה למנוע כניסה למתחם. במקביל יפנה האגף לאיכות הסביבה את הפסולת אשר הושלכה במקום. חשוב לציין כי הכניסה למתחם אסורה".