החלום של סלמאן, נער בן 14 מהישוב הבדואי תל שבע ממש פשוט. להבקיע שער במגרש כדורגל במדי קבוצתו האהובה, אלופת המדינה, הפועל באר שבע. הבעיה היא שסלמאן מרותק לכיסא גלגלים עליו הוא מתנייע ממקום למקום.

שער!. סלמאן מבקיע בווסרמיל. צילום מסך מתוך הסרטון בתחתית הכתבה (The Good Group)

המשפחה הגדולה של סלמאן מאוד אוהבת אותו ותומכת בו, אך רק סלמאן עצמו יכול להגשים את החלום - לבעוט בכדור ולהבקיע שער כמו כל הילדים. "כשאני רואה כדורגל אני מרגיש חופשי", אמר סלמאן, "כל המחשבות והדאגות שלי  מפסיקות. אני אוהב קבוצת הפועל באר שבע, אני שרוף עליה יותר מעצמי. החלום שלי זה לבעוט בכדור ולהבקיע גול".

כאן באו לעזרתו של סלמאן חבורה של אנשים מיוחדים, קבוצת "עושים טוב", 'מייקרים' או בשפה יותר פשוטה – בעלי מקצועות שונים, מעצבים, מהנדסים, מפתחים, נגרים, פחחים ועוד בעלי מלאכה, שמפתחים פתרונות מתאימים לאנשים עם מוגבלויות.

אילן שרמן, האחראי על הצד המכני של המתקנים המיוחדים, סיפר על הקבוצה: "אנחנו קבוצה של 'מייקרים' שבעצם לוקחת צורך או אתגר של מישהו שצריך, בדרך כלל אלה חבר'ה עם צרכים מיוחדים, ומנסים לפתור את אותם הצרכים בעזרת טכנולוגויות שונות והרבה יצירתיות".

על הפרויקט המדובר עבדו במשך שלושה ימים שלל אנשי מקצוע שהעבירו באופן זמני את המעבדה ואת הכלים לחצר ביתו של סלמאן. "התהליך עובד בצורה הזאת", מסביר שרמן, "אנחנו מקבלים את הבעיה, נפגשים לבחון את הצורך הספציפי ואז מבצעים סיעור מוחות ומתחילים לעבוד. סלמאן, מותק של בחור, עם חלום גדול לשחק כדורגל. לקחנו את האתגר הזה בשיא הרצינות. ראינו שהבחור שולט בכיסא גלגלים עם אצבע הקטנה ואיכשהו אפשרנו לו להגשים את החלום".

אז איך זה עבד?
"לקחנו את הכיסא שלו, כמובן שהפכנו את כל מה שאפשר כדי לא לגעת לו בכיסא עצמו ובמגנון, והלבשנו על הכיסא שלו מנגנון משלנו שפיתחנו וייצרנו. אנחנו קבוצה שכמה שנים מתעסקת בזה כי זאת פשוט חוויה ממכרת. בדרך כלל אחרי שמקבלים משימה, אנחנו עובדים סביב השעון כי הפרויקטים הם קצרי מועד. ממש כמו 'צוות לעניין'. הופכים את העולמות כדי לעמוד במשימה בזמן".

ואיך התחושה כשזה עובד?
"החיוך של הילדים האלה שווה את הכל. לראות אותו יושב בגאווה עם המדים של הקבוצה שלו, על הדשא מול השער ונותן את הבעיטה. זה מרגש. לעשות טוב זה ממכר וכיף".

ארנון זמיר, אחד היוזמים של הפרויקט, סיפר על הדרך שעשתה הקבוצה אל סלמאן: "סלמאן הרבה ממה שיש לו זה בזכות "בית הגלגלים". מצד שני ההצלחה באה גם מהפועל באר שבע שהיו סבלניים ומדהימים ועזרו לנו מאוד בכל העסק. בסוף ילד שמשחק כדורגל זה לא רק להבקיע שערים. עד עכשיו סלמאן היה מנוטרל מכל ההתרחשות הזאת בכלל, הוא רק ישב בחוץ. כעת עם המתקן הזה הוא יכול להיות אפילו מאמן שוערים".

"שמחנו מאוד לראות את התגובה שלו. יש לו הרבה אומץ להיחשף כך. הוא מאוד התרגש מכל הפעילות והגשים את החלום שלו לשחק עם הפועל באר שבע.

אם יש אנשים שרוצים להצטרף לעשייה שלנו, או להקים קבוצה משלהם פה בדרום, הם מוזמנים להיכנס לאתר של The Good Group".

צפו בפרויקט המרגש מתגשם: