תרגיל 'סוויפט ריספונס' בשיתוף 10,000 לוחמי צה"ל וצבאות ארה"ב ונאט"ו שנערך בשבוע שעבר על אדמת פולין, היה עבור סגן ירדן כחלון (21) מהישוב עומר, מן מסע חזרה לשורשים, לסיפורים ולזכרונות המשפחתיים.

סגן ירדן כחלון. צילום: דובר צה"ל

כחלון משרת ביחידה 890 של הצנחנים, אותה יחידה בה אביו, יעקב, שירת אף הוא כקצין בדרגת סרן. אולם היו אלה מאורעות השואה של העם היהודי במלחמת העולם השניה, שחוותה סבתא רבתא מצד אביו של סגן כחלון, שעוררו בו תחושות של גאווה גדולה וסגירת מעגל. כקצין בצה"ל ונצר לניצולי שואה, הוא מספר כי חש ניצחון קטן ואישי, שבאותו מקום בו התרחשו זוועות נוראיות, הוא נושא את הכומתה האדומה ומוביל את חייליו לתרגיל המשותף שבו נטל חלק.

"לאורך התרגיל עלו במוחי אותם סיפורים שסבתא רבתא סיפרה על משפחות שנרצחו, ואני כקצין צעיר מגיע לשם, זו חוויה שאני אישית אזכור כל החיים ואני מאמין שגם כל החיילים שהשתתפו בתרגיל", מספר סגן כחלון.

הסבתא רבתא של כחלון הצליחה לברוח מציפורני הנאצים כשהסתתרה במרתף וגוננה על ילדיה והפחד מפני הנאצים רדפו אותה כל ימי חייה. אפילו כששהתה בבית אבות בעומר, סירבה לקבל אורחים שביקשו לבקר אותה: "היא לא איפשרה לדודים שלי, אחים של אבא, לבוא לבקר אותה, מחשש שבואם יחשוף את מקום מגוריה והנאצים יבואו ויקחו אותה", סיפר כחלון.

זאת לא הפעם הראשונה של כחלון בפולין, כשהיה בגיל 12 נסע עם סבתו לטיול שורשים, אז נחשף לראשונה לסיפור המשפחתי. ירדן סיכם ואמר:"לשרת את המדינה זו זכות ודבריו מובן מאליו, אבל הביקור בפולין במסגרת התרגיל, חיזק את התחושות של השייכות וההגנה על המולדת, פתאום נראה נכון יותר ואמיתי לשרת ולהגן על הבית".