בעוד שבוע יצעדו בשדרות רגר בבאר שבע חברי הקהילה הגאה בדרום ובין הצועדים והצועדות ניתן יהיה לראות פה ושם גם כיפות סרוגות. קבוצת 'הקשת הסרוגה', המיועדת לגברים הומואים מרקע דתי, קמה לפני שנה וחצי והיא פועלת כפרויקט משותף של ארגון 'חברותא־הומואים דתיים' והבית הגאה בבאר שבע. חברי הקבוצה נפגשים אחת לשבועיים, לערב של שיח משותף.

ערן ומשה. "אולי זו שליחות שהקב"ה נתן לנו". צילום מהאלבום הפרטי

את הקבוצה מנחים ערן ומשה גרוסמן־אשכנזי, הומואים דתיים וזוג נשוי. ערן (26) גדל ביישוב אפרת בגוש עציון ולמד בישיבת ההסדר בעותניאל. היום הוא סטודנט לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון וחבר ועד בשב"ל (שהכל ברא לכבודו), זרוע ההסברה של הקהילה הדתית הגאה. בן זוגו, משה (25), גדל ביישוב הדתי שילה בבנימין ולמד בישיבת ההסדר בשילה. היום הוא מורה בחינוך המיוחד וחבר ועד בארגון 'חברותא־הומואים דתיים'. שניהם מתגוררים היום בבאר שבע.

"הכרנו אחד את השני במסגרת מפגש חברתי בארגון", מספר משה ומוסיף כי המפגשים של ארגון 'חברותא־הומואים דתיים' נעים על הציר שבין ירושלים לתל אביב, ובשתי הערים קיימת נוכחות מכובדת של להט"בים דתיים. "כך יצא שכאשר עברנו להתגורר יחד אחרי החתונה בבאר שבע, מצאנו את עצמנו כמעט לבד. 'הבית הגאה' בבאר שבע קיים מזה 20 שנה, אבל אנחנו לא רק הומואים, אנחנו גם דתיים, וחיפשנו מענה לזהות שלנו".

תחושת הבדידות שאפפה את בני הזוג גרמה להם לחשוב מה מרגישים הומואים דתיים מבאר שבע שטרם יצאו מהארון ולא זכו לסביבה תומכת. "יש לנו משפחה תומכת ובית כנסת וקהילה גאה, ושאלנו את עצמנו, מה מרגישים הומואים ומתלבטים דתיים שאין להם את כל זה והם שומרים בסוד את כל ההתחבטויות והייסורים שהם עוברים לגבי הזהות המינית שלהם. הבנו שיש לנו אחריות ואנחנו צריכים לנסות לתת מענה. אולי זו השליחות שהקב"ה נתן לנו".

כך נולד הרעיון להקים את הקבוצה 'הקשת הסרוגה' שנותנת לחבריה מקום לשתף בחוויות ותחושות בלי לשפוט אותם. "המטרה של הקבוצה היא להיות בית ומשפחה לגברים מרקע דתי שנמשכים לגברים", מספרים בני הזוג.

לדבריהם, אנשים שגדלים בעולם הדתי ומגלים על עצמם שיש להם נטייה מינית שונה, "חווים קונפליקט נוראי. מצד אחד, הם מאמינים באלוקים ובקיום מצוות, הם רוצים להקים משפחה ולחנך את ילדיהם על ברכי התורה, ומצד שני, אותה תורה אוסרת עליהם לממש את אהבתם". במצב זה, אומר משה, "יש המון פחד ובדידות".

ראוי לציין כי גם לנשים יש מענה באמצעות ארגון 'בת קול, ארגון לסביות דתיות' שמפעיל שלוחה בדרום וניתן ליצור איתן קשר דרך האינטרנט.