השבוע עומדת להיפתח תקופת בחינות סוף השנה באוניברסיטת בן גוריון, ובקמפוס האוניברסיטה סוערות הרוחות בקרב הסטודנטים לאחר הודעתו של המזכיר האקדמי של האוניברסיטה, פרופ' אריאל פלדשטיין, באיגרת ששיגר בימים אלה לסטודנטים, לפיה החל מהסמסטר הנוכחי חל איסור להיכנס לבחינות עם שעון יד מכל סוג שהוא.

ההחלטה מטילה וטו גם על שימוש בשעוני יד רגילים. צילום אילוסטרציה: מערכת מיינט באר שבע

בהודעתו ציין פרופ' פלדשטיין כי "סטודנט שיימצא ברשותו שעון במהלך המבחן יועמד לדין משמעתי בהתאם לתקנון משמעת סטודנטים. לאור מקרים חוזרים ונישנים, בהם נעשה שימוש בשעון במטרה להכניס חומר עזר אסור למבחן התקבלה החלטה זו".

עוד ציין פרופ' פלדשטיין כי "במהלך הבחינה יירשם על הלוח הזמן שנותר לסיומה של הבחינה, ובמהלך חצי השעה האחרונה יירשם הזמן כל עשר דקות. במקביל, אנו נפעל להתקין בכל כיתה שעון אלקטרוני. ניתן להביא סטופר שאינו חלק משעון ושאינו מרעיש".

הודעתו זו של המזכיר האקדמי של האוניברסיטה עוררה סערת רוחות בקרב הסטודנטים, שהעלו את ביקורתם החריפה לצעד הזה על גבי פוסטים ברשת החברתית. "זו החלטה בלתי הגיונית", מציינת אחת הסטודנטיות, "פשוט חוצפה ממדרגה ראשונה. במקרים רבים המשגיחות בבחינות שוכחות ולא מתזכרות אותנו לגבי המועד שחלף מתחילת הבחינה וכמה זמן עוד נשאר לסיומה".

סטודנט אחר מציין כי "זה ביזיון שלא סומכים עלינו. לא רק שמחייבים אותנו לחתום על טופס לפני הבחינה שאין ברשותנו טלפון או מכשיר חכם בזמן הבחינה ושנשמור על טוהר הבחינות, עכשיו גם אוסרים עלינו להיכנס לבחינה עם שעון יד ויהיה זה אפילו השעון הפשוט ביותר. איזה חוסר אמון מצד האוניברסיטה כלפינו".

"האוניברסיטה חצתה קו אדום", אומר סטודנט נוסף, "הרעיון לפגוע בסטודנטים בגלל האפשרות ההיפותטית שהשעון יכול להכיל חומר עזר בבחינה הוא תקדים מסוכן שאסור שיעבור. יש לנו את הכוח להילחם באוניברסיטה ולהכריז על סכסוך מול האוניברסיטה לפני תחילת תקופת המבחנים ולהשבית את הלימודים".

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "ההחלטה התקבלה בשל מקרים חוזרים ונשנים בהם נעשה שימוש בשעון במטרה להכניס חומר עזר אסור למבחן או לבוחן. יצוין כי ההחלטה התקבלה בהבנה על ידי אגודת הסטודנטים".
מאגודת הסטודנטים נמסר בתגובה: "ההחלטה על איסור כניסה לבחינה עם שעוני יד לא התקבלה בשיתוף אגודת הסטודנטים, אך לאחר שהמידע על כך הגיע אלינו פעלנו בבדיקה, במסגרתה התחלנו בשיח ממושך עם הגורמים הרלוונטיים באוניברסיטה. לבסוף הצלחנו להגיע לפשרה והסכמה לאשר לכלל הסטודנטים באוניברסיטה להיכנס לבחינה עם סטופרים ושעונים אנלוגיים עד שיותקנו שעונים אלקטרונים גדולים, ברורים ושקטים בכל הכיתות. חשוב לציין שכחלק מההסכם איתנו האוניברסיטה כבר פועלת להתקנת שעונים דיגיטליים במהרה בכל הכיתות. במידה שיעלו בעיות נוספות לאחר השגת הפשרה נבחן צעדים נוספים שיבטיחו את טובת הסטודנטים".

אגודת הסטודנטים: "הצלחנו להגיע לפשרה לאשר לכלל הסטודנטים להיכנס לבחינה עם סטופרים ושעונים אנלוגיים עד שיותקנו שעונים אלקטרונים גדולים, ברורים ושקטים בכל הכיתות".