זה לא סוד שכבישי הנגב יכולים להפוך ברגע למקום עוין ומסוכן, רק נזכיר את סרטוני הירי מצומת אוהלים ושלל נהגים ללא רישיון שנוסעים בצורה פרועה. לצערנו, מי שגר בדרום הארץ מכיר את התופעות האלה היטב ולכן נהגים רבים רוכשים במאות או אלפי שקלים מצלמות רכב.

עידן בוקובזה ואבירם כהן עם המנחה אלונה קוצי. צילום: יח"צ SCE

אולם המצלמות האלה גם יקרות וגם בעלת חסרון משמעותי - הן מנצלות את מקור החשמל ברכב ותופסות את שקע המצת (שלרוב משמש אותנו להטענת מכשירי הטלפון הסלולריים). אפשרות נוספת היא אפליקציות שונות הזמינות כיום, שמציעות אפשרות לתעד את הנסיעה. אולם גם להן חיסרון ברור - הסרטונים תופסים נפח רב של אחסון, מה שפוגם בשימוש בטלפון הסלולרי.

שני סטודנטים להנדסת תוכנה ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון בבאר שבע הציגו כפרויקט גמר פתרון פשוט וזול לבעיה. השניים, אבירם כהן ועידן בוקובזה, תושבי באר שבע ודימונה, פיתחו התקן ואפליקציה בשם CamCar.

"האפליקציה", לטענתם, "באה לפתור שלוש בעיות בכביש - תיעוד נסיעה, שכחת ילדים ברכב, ובעיית הזיכרון של המידע המצולם". השניים מסבירים כי "המצלמות החיצוניות כיום יקרות ומנצלות את מקור החשמל של הרכב, דבר שמונע שימוש נוסף בשקע המצת. בנוסף, אפליקציות סלולריות לצילום ותיעוד הנסיעה תופסות מקום רב בזיכרון המכשיר ולכן משתמשים רבים נמנעים גם מאפליקציות אלה".

"אחד האלמנטים החשובים שרצינו להוסיף היה נושא שכחת הילדים ברכב", הוסיפו השניים. "זו בעיה שהתפתחה בשנים האחרונות בעיקר בגלל השימוש בטלפון הנייד שגורם לנו לאבד ריכוז. האפליקציה שלנו בעצם גורמת לטלפון להזכיר לנו על הימצאות הילדים ברכב כאשר המשתמש מנתק את המצלמה. גם אם המשתמש בחר פשוט לסגור את האפליקציה, המערכת יודעת לשלוח התראה בנוגע לילדים ברכב".

המערכת לתיעוד הנסיעה על ההתקן. צילום: יח"צ SCE

"הרעיון הגיע אלינו כשיום אחד נסענו לדימונה לבקר משפחה ורכב עקף אותנו בפראות", סיפרו השניים, "כך עלה לנו הרעיון לפתח אפליקציה פשוטה לטלפון שיוכל לצלם את כל הנסיעה, מבלי לתפוס מקום על זיכרון המכשיר".

הפתרון לדעתם פשוט וכולל מטען סולארי וכרטיס זיכרון המחובר להתקן חיצוני לטלפון: "הטלפון מחובר למטען סולארי היושב צמוד לשמשה ומקבל את קרני השמש. בנוסף כל הסרטונים נשמרים על כרטיס זיכרון חיצוני נייד המחובר גם הוא למכשיר טעינת הסלולרי".

"האפליקציה עצמה ידידותית, נוחה ומציעה אופציות רבות למשתמשים - הקלטת סרטון עם או בלי קול, היפוך מצלמה לצילום תא נהג, וצילום תמונות סטילס. בנוסף האפליקציה גם מתריעה בפני שכחת ילדים ברכב".

"החזון שלנו הוא להגיע לכל רכב ולהציע פתרון פשוט, קל וזול לתופעת העבריינות בכבישים. בנוסף, משום שמדובר בפתרון פשוט ונוח, בחרנו להכניס גם את נושא שכחת הילדים שהיא בעיה חמורה בקיץ הישראלי. אם הצלחנו להציל אפילו ילד אחד, אנחנו את שלנו עשינו".