גאווה בשחקים. עם מסיימי קורס הטיס האחרון נמנה גם סגן ר' (21), תושב מיתר, שבילדותו בכלל חלם להיות מדריך טיולים וגם ללמוד משחק, אבל בסופו של דבר הגיע לגיבוש טיס והוסמך בסוף השבוע האחרון כטייס מסוקים.

סגן ר'. הסבתא סגרה מעגל. צילום: דובר צה"ל

ר', הבכור מבין שלושה אחים, גדל והתחנך במיתר מילדותו. אביו הוא איש תקשורת ואמו רופאה. בכיתה ח' הוא הצטרף לתנועת "הצופים" ובהמשך פעילותו בתנועה הוא שימש כמדריך וכמרכז שבט, עשה מכינה קדם צבאית בירוחם, במסגרתה גם פעל במעורבות בקהילה כאשר ליווה ילדים ממשפחות בעלות רקע כלכלי קשה.

במהלך המכינה יזמו ר' ועמיתיו תוכנית מיוחדת במסגרתה הועסקו בני הנוער בירוחם בעבודות נגרות על מנת להפעילם בשעות הפנאי. "זו היתה שנה מדהימה ששינתה ועיצבה אותי", מציין סגן ר'.

סגן ר' התגייס תחילה לנח"ל ולאחר שבועיים עבר לקורס טיס. כאמור, בילדותו הוא חלם להיות מדריך טיולים, לפתוח נגריה או ללמוד משחק וגם רצה להיות לוחם. כל אותם חלומות יידחו מן הסתם לאחר שהפך לטייס מן המניין.

"ההליכה לקורס טיס", הוא מציין, "היתה לי חשובה כחובה לאומית וכתרומה גדולה. מבחינה חברתית הקורס היה דוגמה לאחווה בין כולם, חוויה של קבוצה".

למפגש מפקד חיל האוויר עם מחנכים משפיעים הזמין סגן ר' את מי שהיה בשעתו המדריך ב"צופים" מכיתה ד', שלימים הפך להיות אחראי על הנוער במיתר. "הוא דמות חינוכית ונותן השראה", אומר סגן ר', "הוא השפיע עליי המון והיחסים שלנו הם מעבר למדריך וחניך".

במהלך קורס הטיס סיים סגן ר' את לימודי התואר הראשון בניהול טכנולוגיות מידע באוניברסיטת בן גוריון.

במשפחתו של סגן ר' גאים ונרגשים. "הטייס הטרי", אומר מקורב למשפחה, "הוא מאוד ערכי. הוא דור חמישי בארץ מצד האמא ודור שני מהצד של האבא. בבית הוא ספג ערכי ציונות ונתינה, ערכים של אהבת האדם ואהבת הארץ".

התרגשות גם נרשמה בתום המסדר, כאשר סבתו של ר' נפגשה עם נכדה הטייס וחיבקה אותו בחום. הסבתא הגיעה בשנות ה־50' למעברת חצרים ולמעלה מ־60 שנה אחרי היא זכתה לראות את נכדה הופך לטייס בחיל האוויר בטקס בבסיס חצרים. מבחינתה, היא אומרת, זו סגירת מעגל.