בהשקעה של כ־50 מיליון שקל, במימון משותף של המשרד להגנת הסביבה והמועצה האזורית בני שמעון, יוקם בשנה הקרובה בפארק דודאים מפעל ראשון מסוגו למיון ומיחזור פסולת. מדובר במפעל שיאובזר בטכנולוגיה בינלאומית חדישה בו ימויינו וימוחזרו אלפי טונות פסולת בכל יום ויצמצם משמעותית את שיעור הטמנת הפסולת באזור הנגב. המפעל עתיד לקלוט כ־1,200 טון פסולת מדי יום.

טקס הנחת אבן הפינה למפעל. אלפי טונות פסולת ימוחזרו בכל יום. צילום: פארק דודאים
בסוף השבוע האחרון הונחה אבן הפינה להקמתו של המפעל החדש, אשר אמורה להיארך כשנה. על פי התוכנית, המפעל שיתפרס על פני שישה וחצי דונם, יהיה עתיר טכנולוגיה ואמצעים, יבצע הפרדת פסולת ברמה גבוהה וימיין אותה למתקנים שונים לטובת שימוש חוזר ומיחזור.

המפעל החדש עתיד להוריד בצורה דרסטית את הצורך בהטמנה, יצמצם משמעותית את הפגיעה בסביבה, וייבצע מיחזור מירבי של האשפה בכל יישובי האזור.

במפעל תתקבל כלל הפסולת הביתית המעורבת של יישובי הנגב, ממנה ייאספו החומרים האורגנים, תבוצע הפרדה של כל החומרים הניתנים למיחזור, כמו קרטון, פלסטיק, ברזל, נייר וזכוכית. כמחצית מהחומר האורגני תיועד ליצירת קומפוסט לשדות החקלאיים.

המפעל ייבנה כמבנה סגור ומאוורר, כך שאיסוף האשפה בתוכו גם תפחית משמעותית את השיעור הגבוה של להקות הציפורים החונות כיום באתר דודאים ומהוות סכנה למטוסי חיל האוויר הטסים מעל שמי האזור.

"זה צעד גדול מאוד לתושבי הדרום", ציין מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, "אבל גם צעד גדול מאוד לשינויים במדינת ישראל. בקרוב לא יהיה גרם אחד של פסולת במדינת ישראל שלא יעבור מיון טכנולוגי. מספיק עם השיטות הישנות, מספיק עם השיטות שמעמיסות טרדה על האזרחים. בסוף יש טכנולוגיה טובה שתקים כאן והכל יעבור מיון כמו שצריך".

טקס הנחת אבן הפינה למפעל. השקעה לטווח ארוך למען עתיד נקי. צילום: פארק דודאים

לדברי ראש המועצה האזורית בני שמעון, סיגל מורן, "מדובר פה על בשורה שמביאה איתה את מהפכת המיחזור לנגב. בשיתוף המשרד להגנת הסביבה החלטנו להשקיע מאמצים גדולים וכסף רב במהלך לטווח ארוך כדי שנוכל לחיות עם עצמנו בשלום. מפעל המיון והמיחזור של הדרום בפארק דודאים הוא רק נקודת פתיחה לשינוי חברתי־מדיני, שישראל צריכה לעבור כדי להבטיח סביבה נקייה ועתיד לילדים ולנכדים שלנו".

מנכ"ל פארק המיחזור והחינוך הסביבתי בדודאים, ניר בר דוד, ציין כי "מדובר על פרויקט בסדר גודל חסר תקדים באזור, שיהווה תרומה משמעותית למאבק למען איכות הסביבה ברמה העולמית, ובפרט בישראל ובדרום. אחוזים גדולים של פסולת עתידים לעבור מיון ומיחזור שיפחית בצורה משמעותית את הטמנת הפסולת בדרום".

במהלך אירוע הנחת אבן הפינה חתמו ראשי הרשויות בנגב ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה על "אמנת הסביבה" של הנגב, המביעה התחייבות אזורית לשמירה על הסביבה.

הדמיה: חברת 900 מטר