עמותת "שבועת האדמה" החליטה השבוע לסגור את שעריה של החווה החקלאית עירונית בשכונה ג' בבאר שבע, בשל היעדר תמיכה ומכשולים שהערימו בדרכם. בעמוד הפייסבוק של העמותה נכתב: "עד כמה שאנו אוהבים ורוצים להיות המודל והדוגמא לקיימות בכלל, ולקיימות עירונית בפרט, אנו לא מסוגלים לעשות זאת ממקום של הישרדות, מצוקה וחוסר נחת".

ממלא מקום מנכ"ל העמותה, אורן הוכנר. "מודל של עיר יצרנית". צילום: יעקב לוי

לפני כחמש שנים החליטה העמותה לפתח ולהקים מודל של "חקלאות עירונית" הראשון מסוגו בארץ, בלב שכונה ג' בעיר. העמותה שהתמחתה והתמקצעה בהקמת גינות קהילתיות, הקימה מודל שידגים כיצד העיר יכולה לייצר לתושבים גישה למזון בריא, טרי ומקומי, כיצד ניתן לצמצם תלות בשינוע של מזון מהפריפריה הרחוקה ואיך ניתן לקיים מודעות אקולוגית סביבתית.

בנוסף, להקמת החווה היה היבט חינוכי של לימוד ערכי הטבע וחשיבות צריכת המזון. ממלא מקום מנכ"ל העמותה, אורן הוכנר סיפר היום (שלישי) למיינט באר שבע כי "המטרה הייתה לשדרג את המודל העירוני לכיוון של עיר יצרנית, יצרנית של מזון, של חיבור לאדמה, של ערכי קיימות ולא רק עיר יצרנית של זיהום, פסולת, פשע וצפיפות".

העירייה נרתמה ליוזמה והקצתה שטח של כחמישה דונם בדרך שז"ר בשכונה ג' לטובת הקמת החווה. העמותה אף קיבלה הקצאת מים וחשמל, והדרך נראתה סלולה ובטוחה למיזם החדשני. אבל לא הכל היה ורוד, ארגונים שסייעו בעבר להקמת החווה, הפסיקו את תמיכתם, כך למשל קרן GNF (Global Neture Fund) שהעניקה תרומה של 100 אלף דולר לשנה.

החווה החקלאית ברחוב אסף שמחוני. גרסה מוקטנת. צילום: יעקב לוי

"כל כך הרבה מכשולים עמדו בדרכנו מראשית הדרך", מספר הוכנר, "ספגנו ביקורת, ספקנות, זלזול, חוסר אמונה, ונדליזם, חוסר תמיכה מקצועית ואדישות". הוכנר מוסיף ואומר כי לאורך השנים, הם גילו כי הם מתקשים לייצר כדאיות כלכלית להקמת ותפעול החווה. "גם כשמכרנו ירקות, גם כשעשינו הדרכות, גם כשקיימנו אירועים ושווקי איכרים, למרות כל אלו, הבנו שאנו לא מצליחים להיות מקיימים ברמה הכי בסיסית".

בשל כך, החליטה העמותה לסגור את החווה החקלאית עירונית בשכונה ג'. אולם היא לא הרימה ידיים והקימה לפני כחצי שנה חווה במתכונת קטנה יותר בשטח של דונם וחצי ברחוב אסף שמחוני בעיר העתיקה, עם מספר מצומצם של עובדים.

הפוסט בעמוד של העמותה: