משרד החינוך עושה היום (רביעי) מהלך משמעותי בהרחבת השקיפות לציבור. המשרד פרסם "מפת חינוך" שקופה, המספקת מגוון עצום של נתונים שעד כה לא נחשפו לציבור. מטרת הפרסום היא לאפשר לרשויות ולבתי הספר לקבל תמונה רחבה על כלל תחומי העשייה החינוכית, לבחון את ההישגים ולנתב משאבים לפי תכנית עבודה מסודרת, הנשענת על צרכי השטח.

שקיפות וזמינות של הנתונים על מערכת החינוך העירונית. צילום ארכיון: אבי מועלם

זו התמונה של באר שבע, נכון לשנת הלימודים תשע"ז (2016): בעיר 81 בתי ספר, בהם 32,324 תלמידים ו-עובדי הוראה ב-1,327 כיתות. מספר התלמידים הממוצע בכיתה עמד על כאשר העלות הממוצעת של תלמיד בשנה היא 23,022 ש"ח. 

בעיר 356 גני ילדים, בהם 9,639 ילדים ו-394 עובדי הוראה, ב-355 כיתות גן. מספר הילדים הממוצע בכל גן עומד על וההשקעה השנתית בילדי הגן היא 15,074 ש"ח עבור תלמיד. 

בהיבט המגדרי הנשים שולטות ליד הלוח. בעיר עובדים מורים 499 גברים לעומת 2,647 מורות. התמונה משתנה בצד השני של הכיתה, מהנתונים עולה שבבאר שבע יש יותר בנים מבנות. בבתי הספר לומדים 16,579 תלמידים לעומת 15,745 תלמידות. גם בגיל הגן התמונה דומה - בעיר יש 391 גננות ורק 3 גננים גברים. בגני הילדים יש כמעט שוויון בין כמות הבים לכמות הבנות כאשר בעיר ישנם 4,876 בנים בגני הילדים ו-4,763 בנות. 

לפי נתוני משרד החינוך אחוז הזכאים לבגרות בבאר שבע עומד על 74.3%, מתוכם היו זכאים לתעודת בגרות הכוללת בחינת בגרות ברמת חמש יחידות במתמטיקה 11.5%. 33% היו זכאים לתעודת בגרות הכוללת בחינת בגרות ברמת חמש יחידות באנגלית.

עוד נתון מעניין הוא רמת ההשכלה של צוותי ההוראה, כאשר ל-49% מהמורים בבאר שבע יש תואר שני. בבאר שבע יש רק 6 כיתות מחוננים לעומת 21 כיתות מב"ר.

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר היום במסיבת העיתונאים בזמן שהציג את הנתונים: "חרטנו על דגלנו שקיפות מלאה בפני כל הורה ותלמיד במדינת ישראל. עתה, יכול הציבור הרחב לעמוד מקרוב על ההצלחות והאתגרים של המערכת שעוסקת במשימה החשובה מכל - חינוך דור העתיד. נמשיך לבחון את עשיית מערכת החינוך על ידי מבט בתמונה המלאה ולפעול לשיפור מתמיד לכל אורך הדרך״.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, הוסיף לדברים: "היום אנחנו עושים צעד נוסף בהגברת השקיפות לציבור. בכך, אנחנו פורסים בפני ההורים והציבור כולו מניפה רחבה על מערכת החינוך בישראל. מהלך זה מהווה נדבך נוסף בשורה של פעולות שמקדם המשרד בשיח ישיר עם ההורים והציבור אודות נושאי חינוך מגוונים".

באתר תוכלו לשוטט ולמצוא נתונים על פי מספר מאפיינים בהם: השכלת המורים, שיעור התלמידים המאובחנים, מספר כיתות האתג"ר והמב"ר, שיעור תלמידי החינוך המיוחד ושיעור התלמידים העולים. לצד כל אלה, כוללת המערכת נתונים תקציביים של המשרד ברמה הרשותית והבית ספרית.

כל הנתונים זמינים באתר "שקיפות בחינוך".