בחודש שעבר הושק בבית הקפה 'לולה' בעיר העתיקה בבאר שבע תפריט מיוחד בכתב ברייל לאוכלוסייה כבדת הראייה. התפריט הוא מיזם ייחודי שהוציא לפועל הבעלים של בית הקפה, צח ברק, לאחר שלדבריו, פגש במשפחה שהגיעה לבית הקפה ואחת מהסועדות הייתה עיוורת. "הם פשוט הקריאו לה את כל התפריט", הוא מספר.

אוהד מצוות קפה לולה עם התפריט בכתב ברייל. צילום: דניאל כהן

לדברי ברק, היוזמה הגיעה ממקום קהילתי. "הרצון של אנשים עם מוגבלויות הוא להרגיש עצמאים", הוא אומר, "בין אם זה נכים, חירשים, עיוורים או כל בעלי מוגבלות אחרת. מתוך ההבנה שאם יהיה להם נוח והם ירגישו עצמאים, הם יאהבו להגיע למסעדה שלנו ולבלות כאן. מכאן נוצר הרעיון של התפריט בכתב ברייל".

איך יוצרים תפריט כזה?
"ברעיון לתפריט שותף גם עובד שלי, יואל הבארי. כל המימון של התרגום וההדפסה הוא במימון קפה 'לולה'. הוצאנו לאור שני תפריטים בכתב ברייל שנמצאים בבית הקפה ועומדים לרשות הלקוחות".

יש שותף עסקי למיזם הזה?
"אף גוף לא נרתם למהלך הזה או קשור לנושא הזה. בתאריך ה־06.06, יום העיוור הבינלאומי ('בליינד דיי') יזמנו אירוע אחד ובו שיתפנו פעולה יחד עם המרכז למען העיוור. במסגרת אותו יום הצענו ללקוחות שלנו לאכול כאשר עיניהם מכוסות בתמורה להנחה של 15% בחשבון הסופי. בראייה מהצד, התחושה של מאבק בדברים הבסיסיים ביותר שאנחנו עושים במהלך ארוחה, אם זה לנגב את הפה עם מפית ואפילו לשתות מים, הפכה למשימה קשה ביותר".

המנות שמוצעות בתפריט שונות מהמנות הרגילות שמוגשות?
"המנות הן אותן מנות. אין שום שוני בין מנה המוגשת ללקוח לקוי ראייה לבין מנה המוזמנת על ידי לקוח 'רגיל'. התפריט במסעדה הוא תפריט שמוחלף אחת לחודש, וכאשר נשנה את התפריט, אנו נדאג לשנות גם את תפריט הברייל בהתאם".