עיריית באר-שבע בשיתוף עמותת "חברים בנגב" יוצאת בימים אלו בקמפיין הסברה עירוני, בנושא פטור מעמידה בתור לאנשים עם "נכות שקופה" - מגבלה בלתי נראית, בעלי תעודת נכה. כגון: מוגבלות שכלית, אוטיזם, הלם קרב ועוד.

להעלות את המודעות לצרכים והזכאויות של אוכלוסיות מיוחדות. צילום: דוברות עיריית באר שבע

על פי תקנון שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות), ילד או מבוגר הנושא עמו תעודת נכה עם פטור מהמתנה בתור, זכאי לקדימות בקבלת שירות ציבורי ללא תור.

בשלב הראשון, העירייה תקדם את הקמפיין ותציב בין היתר אמצעי פרסום ויזואליים בנושא בעמדות קבלת הקהל ובהמשך יורחב הקמפיין לגופים עירוניים נוספים. חשוב להדגיש, כי בכל מוקדי קבלת קהל בעירייה, כבר ניתן השירות לכלל התושבים בעלי תעודת נכה עם פטור מהמתנה בתור, ומטרתו המרכזית של הקמפיין הינה העלאת המודעות בקרב כלל הציבור לזכות זו.

הקמפיין נעשה כאמור בשיתוף עם עמותת "חברים בנגב" - הורים לילדים עם אוטיזם, הפועלת בבאר שבע ובאזור הנגב לטובת ילדים עם אוטיזם ובני משפחותיהם. העמותה שואפת להפוך את באר שבע והנגב בכלל, למקום פורץ דרך בכל הקשור לקידום, הכללה ואינטגרציה של ילדים עם אוטיזם ובני משפחותיהם, בחברה.

בחודשים האחרונים פועלת העירייה ביחד עם העמותה במגוון תחומים הקשורים באנשים עם מוגבלויות, מתוך תפישה משותפת הרואה בשילוב כלל האוכלוסיות בחברה ערך עליון.

פטורים מעמידה בתור. צילום ארכיון: מוטי קמחי

לפי תקנות הנגישות לשירות, מתן שירות ללא המתנה בתור יינתן לאנשים אלו:
1. אנשים מעל גיל 18 עם מוגבלות שכלית, נפשית או מוגבלות בספקטרום האוטיסטי, להם נקבעה נכות רפואית בשיעור של 50% או יותר, לפי חוק הביטוח הלאומי.
2. אנשים מעל גיל 18 עם מוגבלות שכלית, לרבות פגועי מוח או אנשים עם מוגבלות נפשית להם נקבעה נכות רפואית בשיעור 50% או יותר, לפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום).
3. ילדים עם מוגבלות שכלית או נפשית, לרבות ילדים שמוגבלותם בספקטרום האוטיסטי.