מערכת חדשנית שנועדה להילחם בתופעת עפיפוני ובלוני התבערה נפרסה בימים אלו על גבול רצועת עזה. חברת ההזנק (סטארט אפ) "רובוטיכאן" של בוגרי אוניברסיטת בן גוריון פיתחה לאחרונה רחפן ייחודי על מנת להתמודד עם איומי טרור העפיפונים והבלונים, במסגרת שיתוף פעולה עם משרד הביטחון.

(מימין) פרופ' יעל אידן, פרופ' דן בלומברג, פרופ' רבקה כרמי, חגי בלשאי מנכ"ל רובוטיכאן ופרופ' הוגו גוטרמן. צילום: יח"צ רובוטיכאן"רובוטיכאן", שהוקמה בשנת 2013 על ידי בוגרי האוניברסיטה, עוסקת בפיתוח מערכות רובוטיות אוטונומיות ניידות בקרקע ובאוויר ומייצרת פתרונות רובוטיים לתעשיות ביטחוניות, למוסדות וגופים במגזר הפרטי והממשלתי ולאקדמיה בארץ ובחו"ל. החברה ממוקמת בבאר שבע ומעסיקה כעשרים עובדים.

"המערכת החדשנית, ה-Goshawk, נפרסה בשבועות האחרונים על גבול הרצועה", הסבירו בחברה, "היא מסוגלת לרכוש מטרות עוינות ולבצע יירוט דינאמי באופן אוטונומי בעודן בתנועה ולהביא לנטרול מיידי של האיום בזמן אמת".  במסגרת הפעילות עד כה בוצעו מספר יירוטים מוצלחים על ידי המערכת בשטח ובסביבות מבוקרות.

בלון תבערה. הפתרון יגיע מבאר שבע? צילום: דוברות המשטרה

משלחת של האוניברסיטה, בראשות הנשיאה פרופ' רבקה כרמי, קיימה ביקור מיוחד במשרדי חברת "רובוטיכאן". בנוסף לפרופ' כרמי השתתפו בביקור גם סגן הנשיאה ודיקן למחקר ופיתוח פרופ' דן בלומברג, פרופ' יעל אידן מהמחלקה להנדסת תעשייה וניהול ויוזמת ABC לרובוטיקה, וראש המעבדה לרובוטיקה אוטונומית פרופ' הוגו גוטרמן מהמחלקה להנדסת חשמל ומחשבים.

בתום הסיור אמרה פרופ' כרמי: "חברת רובוטיכאן מהווה מנוף פיתוח נוסף של העיר באר שבע והנגב ומסבה גאווה גדולה לאוניברסיטת בן גוריון. הישגי החברה מבחינת מגוון פיתוחים רובוטיים, קשרים עם התעשייה בארץ ובעולם והתעשייה הביטחונית, במיוחד כמו גם שיתופי הפעולה עם המחקר האקדמי מעוררים התפעלות והשראה. אני מאחלת לרובוטיכאן המשך הצלחה בתחום".