בשבוע האחרון הודיעה ועדת האיתור של אוניברסיטת בן גוריון בנגב על החלטתה להמליץ על בחירתו של פרופ' דניאל חיימוביץ, דיקן הפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב, כנשיא האוניברסיטה. המלצה זו תובא לאישור בפני הוועד המנהל בעוד כשבועיים. עם אישור הועד המנהל, תצא הודעה רשמית על בחירת נשיא חדש.

פרופ' דניאל חיימוביץ'. נשיא חדש. צילום ארכיון: עמית שעל

פרופ' חיימוביץ' (56), מומחה לגנטיקה של צמחים, עלה ארצה בגיל 19 מארצות הברית ואת עבודת הפוסט דוקטורט שלו הוא עשה באוניברסיטת ייל. בשנת 2012 פרסם את הספר "צמח - מה הוא יודע?" שתורגם ל-13 שפות ונמנה על 10 ספרי המדע הגדולים של אתר אמזון לשנת 2012.

בתחילת 2018 החליט הוועד המנהל של האוניברסיטה על הארכת כהונתה של נשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, בשנתיים נוספות, מה שהוביל לקרע פנימי בין חברי הסגל האקדמי והבכיר ולנהלת האוניברסיטה. בין השאר סנאט האוניברסיטה קרא ליו"ר הוועד המנהל, עו"ד אשר חלד, להתפטר מתפקידו.

בשלב מסויים הגיבה פרופ' כרמי לחילופי ההאשמות במכתב ששיגרה לחברי הסגל האקדמי: "אינני יכולה להחריש יותר לנוכח הנזק ההולך ומתעצם הנגרם לאוניברסיטה, לשמה הטוב ולקשר שלה עם תומכיה הנדיבים בעולם. אינני יכולה להתעלם מהסכנה האמיתית לאיתנותה של האוניברסיטה כתוצאה ממסע ההרס העצמי שאנחנו חווים בימים האלה".

"חשוב לי להבהיר", אומרת נשיאת האוניברסיטה, "אין לי שום צורך ב'סידור עבודה'. רק טובת האוניברסיטה עומדת לנגד עיני. לכן בכל זמן נתון, גם מוקדם מהשנתיים אותן נתבקשתי למלא, ברגע שייבחר אדם לעמוד בראש האוניברסיטה, אהיה הראשונה לברך ולפנות את מקומי ולסלול את הדרך עבור מי שיימצא מתאים".