אורית אביצור, עובדת סוציאלית ביחידה לטיפולי בית של המרכז הרפואי של "מכבי שירותי בריאות" בערד, ליוותה בעשור האחרון מטופלים רבים שנזקקו לצד הטיפול הרפואי גם לטיפול פסיכו־סוציאלי, קשרה קשרים עם מטופליה, אך באחרונה זכתה למחווה יוצאת דופן מסוגה.

אורית אביצור והירושה המרגשת. צילום: דוברות מכבי

למרפאה בה עובדת אביצור הגיעה לפני ימים אחדים תושבת ערד, בשנות השבעים לחייה, כדי להתייעץ עימה בסוגיות שונות הנוגעות להתמודדותה לאחר פטירתו של בעלה ובידה מתנה יוצאת דופן.

"האלמנה", מספרת אביצור, "הגיעה כדי לספר לי שהיא עוברת לעיר אחרת ובאה להיפרד. ניהלנו שיחת סיכום של התהליך שהיא עברה. לפני מספר חודשים הגיע אליי בעלה, ניצול שואה בשנות ה־70 לחייו, שעלה עם אשתו מגרמניה לפני 15 שנים. הזוג התגורר בגפו בערד ויש להם בן אחד שחי בגרמניה".

"הבעל הגיע אליי על רקע של גילוי של גידול סרטני בלבלב ובחלוף הזמן מצבו הרפואי הידרדר והוא קיבל החלטה בצלילות מוחלטת לא לקבל טיפולים כימותרפיים. הוא החליט שהוא מעדיף לסיים את חייו מבחינתו בכבוד עם פחות סבל. ליוויתי אותו בהחלטתו, הכל על מנת שייפרד מהעולם כפי שהוא ביקש. לאחר מותו המשכנו ללוות את אלמנתו כדי לסייע לה להתמודד עם האבל והאובדן".

האלמנה הגיעה לפני ימים אחדים למרפאתה של אביצור ולקראת סוף השיחה היא הפתיעה אותה כשסיפרה לעובדת הסוציאלית כי "הגעתי לפה היום גם כדי להביא לך את הטלית של בעלי המנוח שהיתה מאוד משמעותית עבורו, טלית שליוותה אותו מתקופת השואה ועד יום מותו. הוא אהב אותך וזה זיכרון שהוא היה רוצה להשאיר לך אחריו".

אביצור לא מסתירה את התרגשותה. שניים מארבעת ילדיה חגגו באחרונה בר־מצווה והיא החליטה כי הטלית רבת המשמעות תשמש אותם בהנחת התפילין מדי יום.

ילדיה של אורית מתעטפים בטלית בכל בוקר עם הנחת התפילין. צילום: דוברות מכבי