פרויקט בתי המשפט הקהילתיים, המשותף להנהלת בתי המשפט, משרד המשפטים, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משטרת ישראל וג'וינט אשלים, זכה בשבוע שעבר לביקור ממלכתי במיוחד בסניף הבאר שבעי.

ביקור בבית המשפט הקהילתי. צילום: יוסי זמיר, דוברות הרשות השופטת

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשיאת בית המשפט העליון השפוטת אסתר חיות ושרת המשפטים איילת שקד, ביקרו בבית המשפט הקהילתי והתרשמו מהפעילות במקום.

בפרויקט שהחל לפעול בישראל בשנת 2014 ופועל כיום בבאר שבע, רמלה, תל אביב ונצרת, מקיימים הליך חלופי למשפט פלילי רגיל, שמתנהל אמנם בתוך בית המשפט, אבל שם דגש על שיקום העבריין ומאמץ עילאי לשלב אותו בקהילה כיוון שזה הוכח כגורם משמעותי בהפחתת עבריינות חוזרת. 

מגיעים לשם נאשמים על עבירות קלות יחסית, שהעונש עליהן עד שנתיים מאסר, והם משולבים בהליך של שיקום יחד עם הרווחה, שירות המבחן והרשות המקומית, במקום לשלוח למאסר, שממנו הם ישתחררו ושוב יפשעו וחוזר חלילה.

במהלך הסיור נפגשו האורחים עם בוגר התכנית, ציון בן דוד, שסיפר כיצד סייע לו הפרויקט בשיקום: "כשהתחלתי את הדרך הייתי אנטי ממסד, לא האמנתי בקציני מבחן או במערכת. רציתי שישפטו אותי למאסר וזהו. התעקשו שאנסה את בית המשפט הקהילתי, ופתאום אני מקבל מחמאות מהשופטת. ששופטת תחמיא לי על השינוי שעשיתי? זה היה משהו שלא האמנתי שאני אגיע אליו".

"בזכות מה שעשיתי כאן יש לי היום עבודה. הצלחתי לסיים את השיקום הכל בליווי של קצין המבחן שלי שעזר לי עם כל האישורים שהייתי צריך. הצלחתי לשמור גם על המשפחה שלי שכל כך הרבה פעמים כמעט פירקתי את הקן הזה וגם להם תודה על כל מה שעשו בשבילי".

הפרויקט צפוי להתרחב גם לירושלים ולחיפה בשנתיים הקרובות. עד כה נכנסו להליך כ-480 נאשמים, שלהם מעל 1,500 תיקים, 94 מהם סיימו אותו בהצלחה. 75% מהנאשמים גברים והיתר נשים, 50% מהמשתתפים הם הורים לילדים. בשנות פעילות הפרויקט חלה עליה עקבית ומתמדת בכמות המסיימים ובאחוז המסיימים בהצלחה את ההליך.

נשיאת העליון, אסתר חיות. "עשייה מבורכת". צילום: יוסי זמיר, דוברות הרשות השופטת

בסיום הביקור אמר בנאומו הנשיא: "את מחיר הפשיעה, לא רק העבריין ובני משפחתו משלמים אלא כולנו, החברה כולה. בתי המשפט הקהילתיים הצליחו למצוא נוסחה ייחודית, שמבקשת להשיג לא רק את המשפט אלא גם את השיקום, בעבודה קשה וסיזיפית של כל הנוגעים בדבר. אתם עובדים יחד עם העבריינים, עוזרים להם לעזור לעצמם ודורשים מהם להאמין בעצמם, לאזור כוחות, ולשוב אל החברה הנורמטיבית".

הנשיא הוסיף ואמר: "הרוח שנושבת כאן, אותה אני חש בעוצמה בביקורי, היא כזאת של אכפתיות, של רצון להיטיב, רוח של אמונה בבני אדם. התרשמתי שהאחריות המשותפת איננה רק בגדר עקרון על, אלא תיאור מדויק של מה שמתרחש כאן בבית המשפט הקהילתי, מדי יום ביומו".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, סיכמה בדבריה: ״בתי המשפט הקהילתיים הם פרי עשייה מבורכת של כל השותפים. אני מקווה כי בתי המשפט הקהילתיים יתרחבו וימשיכו לתרום את תרומתם החשובה כבתי משפט פותרי בעיות לטובת המשתתפים ולטובת החברה הישראלית כולה״.