הועד המנהל של האוניברסיטה אישר את המלצת ועדת החיפוש ובכך תמו חודשים של חיפושים ומחלוקות - פרופ' דניאל חיימוביץ נבחר היום (שלישי) לנשיא אוניברסיטת בן גוריון. הוא יכנס לתפקידו בספטמבר הקרוב.

פרופ' דניאל חיימוביץ. נבחר באופן רשמי. צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון

עו"ד אשר חלד, שעמד בראש ועדת החיפוש, ציין כי לדעת חברי הוועדה פרופ' חיימוביץ "ניחן ביכולת להנהיג את האוניברסיטה, תוך יצירת שיתופי פעולה נדרשים וראויים עם גורמי פנים וחוץ גם יחד. הוועדה התרשמה כי הוא בעל מעמד אקדמי מוכר ומערך, בארץ ובעולם; יש לו כושר מנהיגות, חזון ויכולת להוביל תהליכי שינוי ופיתוח מהותיים, ביחד עם ניסיון ניהולי מוכח במערכות אקדמיות".

הנשיאה היוצאת, פרופ' רבקה כרמי, אשר השלימה 3 קדנציות בתפקיד, אמרה היום: "הייתה לי זכות גדולה לכהן כנשיאה של המוסד הנפלא הזה במשך 12 שנים מאתגרות ואני גאה מאד בהישגים אליהם הגענו. אני סמוכה ובטוחה שפרופ' חיימוביץ ימשיך לקדם הישגים אלה ויוביל את האוניברסיטה להישגים מרשימים חדשים".

בדברים שנשא בפני הוועד המנהל, הציג פרופ' חיימוביץ מחזונו: "אוניברסיטת בן-גוריון בנגב נמצאת היום בעמדה ייחודית לתפיסת תפקיד מוביל ברמה הלאומית והבינלאומית. האוניברסיטה כוללת זה מכבר תחומים אקדמיים מגוונים לאחר שפיתחה את תחום מדעי הטבע, מדעי הרוח והחברה והתוכניות המקצועיות כאחד והצליחה למשוך חוקרים מצוינים על מנת להתחיל בה את הקריירה האקדמית שלהם. הקמפוס המודרני שצפוי להתרחב לקמפוס הצפוני, ביחד עם פארק ההייטק החדש, פותחים הזדמנויות לחדשנות ולאינטראקציה עם חברות, שבעבר ניתן היה רק לחלום עליהם".

עוד הוסיף חיימוביץ כי חזונו ממוקד "במצוינות וחדשנות בשלושת עמודי התווך המגדירים את הווית אוניברסיטת בן-גוריון: מחקר, אקדמיה ומעורבות חברתית. שלושת עמודי התווך הללו חייבים להיות מושפעים מהייעוד של האוניברסיטה, אשר לתפיסתי, טבוע בשמה של האוניברסיטה".

פרופ' חיימוביץ, יליד מדינת פנסילבניה בארצות הברית, למד באוניברסיטת קולומביה בניו יורק ובאוניברסיטה העברית בירושלים, שם קיבל את הדוקטורט שלו בגנטיקה. כחבר סגל אקדמי באוניברסיטת תל אביב, זכה במלגת אלון היוקרתית, המוענקת לחוקרים צעירים מצטיינים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

במהלך הקריירה המדעית שלו, פרסם פרופ' חיימוביץ מאמרים בתחומי חקר הביולוגיה ההתפתחותית, ביולוגיה חישובית ומדעי הצמח וכן ייסד את התוכנית לאבטחת מזון באוניברסיטת תל אביב. פרופ' חיימוביץ הוא מחברו של ספר המדע הפופולארי: "צמח: מה הוא יודע", שיצא לאור ב-2012, תורגם ל-18 שפות, וזכה לחשיפה עולמית.

הוא מוכר כיום כפעיל ציבורי בינלאומי לקידום המחקר במדעי הצמח ותרומתו להאכלת אוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה וחבר מערכת של כמה מכתבי העת המדעיים החשובים בתחומו.