לפני כ- 50 שנה התחנך בקיבוץ צאלים ילד כבן תשע שענה לשם גדי איזנקוט, אשר למד יחד עם בני הקיבוץ. לימים פצח איזנקוט בקריירה צבאית עד שהתמנה לרמטכ"ל. השבוע, כמעט יובל שנים אחרי, הגיע הרמטכ"ל לצאלים לביקור מרגש במיוחד, שהחזיר אותו לימי ילדותו.

(מימין) בועז קרצ'מר, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואלוף פיקוד דרום הרצי הלוי. צילום: דובר צה"ל

בין ביקור בעוצבת 'שועלי האש' שבאוגדת עזה לבין סיור בגזרת האוגדה והערכות מצב בפיקוד הדרום, הגיע רב אלוף איזנקוט לקיבוץ ילדותו תוך שהוא מתמקד בביקור במוזיאון "מורשת צאן ברזל".

המוזיאון מנציח את ההיסטוריה של המדינה שבדרך ואת מדינת ישראל וצה"ל באמצעות מטבעות, מדליות ואותות שהונפקו במהלך עשרות השנים במטבעה הירושלמית של סבו ואביו של חבר הקיבוץ בועז קרצ'מר, אשר יזם את הקמת המוזיאון לאחר סגירת מפעל המטבעות של סבו ואביו.

במהלך ביקורו במוזיאון נחשף הרמטכ"ל לתצוגת מטבעות, מדליות, סמלים ואותות שהופקו במטבעה של משפחת קרצ'מר עבור צה"ל לאורך השנים.

"ביקור קצר, התרגשות גדולה", כתב איזנקוט בספר האורחים. צילום: דובר צה"ל

רגע של התרגשות מיוחדת נרשם כאשר במהלך הביקור הוענקו לרמטכ"ל סרגל עץ הנושא את שמו אשר שימש אותו בהיותו תלמיד בקיבוץ ומספר תמונות מאותה תקופה.

"ביקור קצר, התרגשות גדולה", כתב רב אלוף איזנקוט בספר האורחים של המוזיאון, "באופן אישי עם החזרה לקיבוץ צאלים, בו הייתי בשנים 69'-71'. מורשת צה"ל והמדינה המונצחים דרך מפעל החיים המשפחתי המרשים של משפחת קרצ'מר, מספר את סיפורו של צה"ל ותולדות המדינה. ההבנה שהנחלת ההיסטוריה והמורשת של ארצנו תחזק את המחויבות והרוח של הדור הגדל בארץ. אני תקווה שאת התצוגה המרשימה יראו חיילי צה"ל המתאמנים באזור ואזרחי המדינה. בהערכה רבה והוקרה, רא"ל גדי איזנקוט".

אל הרמטכ"ל נילוו בביקורו מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקד אוגדת עזה, תא"ל יהודה פוקס.