20 תלמידות תיכון מבאר שבע והסביבה ציינו בבשבוע שעבר בטקס חגיגי את סיום התוכנית לחקר לוויינים וחלל She Space ע"ש דבורה בלומברג, במסגרתו נחשפו משתתפות התכנית לתעשיית החלל הישראלית ולמחקר מעמיק ברמה אקדמית.

טקס הסיום של She Space. נוגעות בשמיים. צילום: דוברות בן גוריון

She Space הינו פרויקט חלל חינוכי ראשון מסוגו, העומד בסימן נשים וחלל ונותן דגש לתרומתן של נשים חוקרות חלל מהארץ ומהעולם. התכנית היא פרי שיתוף פעולה בין המעבדה לחישה מרחוק והדמאה פלנטרית באוניברסיטה ובין 'בית יציב'.  היא זכתה למימון וסיוע סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף עם אגף החינוך בעיריית באר שבע.

התוכנית התקיימה על רקע שנה מוצלחת ביותר לתוכנית הלוויינות הישראלית: בשנת 2017, שוגרו בהצלחה שני לווייני מחקר ישראלים הקשורים באופן הדוק לאוניברסיטת בן גוריון.

התלמידות זכו להכיר מקרוב את הננו לווין BGUSAT, המשותף לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, התעשייה האווירית וסוכנות החלל הישראלית, ואף לבקר בתחנת הקרקע שלו. במהלך השנה נפגשו התלמידות עם ה'אנשים שמאחורי הלוויינים', כולל עם המדען הראשי של הלווין 'ונוס', פרופ' ארנון קרניאלי, חוקרות ומפתחות ישראליות ונשות תעשייה מובילות בתחום בארץ.

"במהלך השנה נחשפו הבנות לעולם חדש ומרתק בתחום המחקר הסביבתי מבוסס החלל", סיכמה ד"ר שמרית ממן, חוקרת ומנהלת המעבדה. "נאחל לבנות שיזכו לראות עוד הרבה לוויינים כחול-לבן שיתוכננו, ייבנו וייבדקו על ידי צוותים שבהם מספר הנשים לא יהיה מיעוט שניתן לספור אותו על יד אחת".  

ד"ר ממן ציינה כי המסר העיקרי לבנות במהלך התכנית היה כי 'לא בשמיים היא'. "תבחרו להצליח, תתעקשו ותתמידו כדי להגיע אל המקום בו אתן רוצות להיות, גם במקצועות הנחשבים 'גבריים'. גם אם זה אומר שתהיו מיעוט נשי ולעיתים אף היחידות בחדר. התגברנה על החששות וההתניות המגדריות ההולכות ומצטמצמות, וזכורנה שהשמיים הם רק הגבול התחתון".

בטקס נכחו נשיאת האוניברסיטה פרופ' רבקה כרמי; אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית; פרופ' דן בלומברג סגן הנשיאה ודיקן למחקר ופיתוח, אשר העניק יחד עם מר יוסי רון, מנכ"ל בית יציב וד"ר שמרית ממן את תעודות הסיום לבוגרות התוכנית.

את הטקס הנחתה ד"ר סיון איזיקסון, המנהלת האקדמית של התוכנית, אשר ליוותה באופן צמוד את הבנות בשנה שחלפה יחד עם כל צוות המעבדה לחישה מרחוק והדמאה פלנטרית באוניברסיטה. בסיום הטקס האזינו המשתתפות ומשפחותיהן להרצאה מעוררת השראה מפי הגב' עדי ניניו גרינברג, מומחית בתחום הלוויינות והחלל.