נא להפקיד אופניים בכניסה. אלפי רוכבי אופניים מגיעים מדי בוקר בשעות העומס לתחנות הרכבת, כאשר מרביתם מעדיפים לעלות עם אופניהם לקרון הרכבת, מה שיוצר צפיפות רבה בקרונות, ומיעוטם עושים שימוש במתקנים הייעודיים לחניית אופניים שמוצבים במתחמי התחנות.

מתקן חניה לאופניים. בקרוב יוצב בתחנת באר שבע צפון. צילום: דוברות רכבת ישראל

נתוני מחקר שביצעה בימים אלה רכבת ישראל לקראת פרסום מכרז להצבת מתקני חנייה רובוטיים לאופניים, מצביעים על כך שמספר רוכבי האופניים הגבוה ביותר שנצפה מגיע לאחת מתחנות הרכבת באזור הנגב נרשם בתחנת באר שבע צפון הסמוכה לאוניברסיטת בן גוריון והוא הגיע ל־63 רוכבי אופניים.

הנתון הגבוה הזה נובע מן הסתם שלא מעט מהנוסעים ברכבת מאותה תחנה הינם סטודנטים הלומדים באוניברסיטה. עם זאת, כך על פי נתוני המחקר, עולה כי רק שליש מאותם רוכבי אופניים (22 רוכבים) החנו את אופניהם במתקני החניה הייעודיים לאופנים, ורובם העדיפו להעלות עם אופניהם לקרון הרכבת.

התמונה הזו אינה משתנה ככל שמדובר בתחנות הרכבת האחרות באזור הנגב. בתחנת באר שבע מרכז נצפו ביום בו נערך המחקר 30 רוכבי אופניים מגיעים למתחם התחנה, כאשר רק ארבעה מהם החנו את אופניהם במתקני החניה והשאר עלו לקרון הרכבת עם אופניהם.

בתחנת נתיבות נצפו 40 רוכבי אופניים, ורק 12 רוכבים מהם בחרו להחנות אופניהם במתקני החניה. לתחנת אופקים הגיעו 24 רוכבי אופניים ורק שניים מהם העדיפו להחנות אופניהם במתקני החניה בעוד ש־22 רוכבים אחרים בחרו להעלות עם אופניהם לקרון הרכבת.

ומיהי תחנת הרכבת באזור הנגב המאופיינת במיעוט רוכבים? על פי הנתונים, את התואר הזה 'קוטפת' תחנת הרכבת 'להבים־רהט', כאשר בעת ביצוע התצפית במסגרת המחקר הגיעו למתחם התחנה 11 רוכבי אופניים בלבד. אבל דווקא במקרה הזה, התנהלותם של רוכבי האופניים היתה שונה. מרבית הרוכבים (שבעה רוכבים) העדיפו להחנות את אופניהם במתקני החניה, ורק ארבעה עלו עם אופניהם לקרון הרכבת.

מרכבת ישראל נמסר כי הוצבו עשרות מתקני חניה הולנדיים במרבית התחנות, המאפשרים קשירה נוחה וקלה של עשרות זוגות בחינם. כזכור, לאחרונה גם פרסמו רכבת ישראל ומשרד התחבורה מכרז להצבת מתקני חנייה רובוטיים מתקדמים כחלק מפיילוט שיבוצע בחודשים הקרובים.

אותם מתקנים יאפשרו חניית אופניים באמצעות אפליקציה ייעודית בחינם לנוסעי הרכבת במשך 12 שעות החנייה הראשונות, כאשר לאחר מכן תעמוד העלות על שקלים בודדים. בשלב ראשון יבוצע אותו פיילוט בארבע תחנות רכבת ברחבי הארץ, אחת מהן היא תחנת באר שבע צפון.