בשנים האחרונות נדמה שבאר שבע לומדת לחבק את הקהילה הגאה בעיר. אירועי הגאווה בבירת הנגב, שהחלו כעצרת צנועה באזור מרכז הצעירים, הופכים משנה לשנה לאירוע רחב מימדים יותר, והשנה התקיים מצעד גאווה לאורך שדרות רגר שמשך אליו אלפי אנשים מרחבי הארץ.

מסיבת פתיחת הליין. צילום: אור קופל

בשבוע שעבר סצנת הלילה המקומית עשתה צעד נוסף לקירוב לבבות עם חברי הקהילה הגאה והכריזה על ליין המסיבות החדש בעיר - "תרימי", שיתקיים במועדון סמילנסקי.

אין ספק שקידום ליין מסיבות גייז בבאר שבע מציב את הקהילה הלהט"בית בקדמת הבמה בכל הקשור לשיח הציבורי בעיר. המהלך שביצע מועדון סמילנסקי ייכתב לדורות בהיסטוריית חיי הלילה בבאר שבע. מדי יום רביעי, חברי הקהילה הגאה ייהנו מליין מסיבות במועדון 'סמילנסקי גארדן' בעיר העתיקה ולא יצטרכו לכתת את רגליהם למסיבות במרכז הארץ.

"לשם שינוי, אני שמח שסוף סוף לא אצטרך לנסוע עד למרכז בשביל להרגיש 'בבית' וליהנות ממסיבות של הקהילה הגאה'', כך מתאר ליעד אמדו (21), תושב להבים, את המציאות שנכפית על מי שמחפש לבלות במסיבות גייז.

אמדו, בחור צעיר וחייכן, קיבל את האור הירוק מצוות הסמילנסקי לנהל את הליין המדובר, שזכה לשם 'תרימי' במועדון. הצצה מהירה לאורח החיים של אמדו בסופי השבוע מצביעה על מציאות בעייתית למדי בשביל תושב הנגב שמעוניין להשתתף במסיבות של הקהילה הגאה.

"כיום, במציאות הנוכחית, להשתתף במסיבות של הקהילה הגאה, כרוך מבחינתי בהפקה שלמה - אני צריך לסגור סוף שבוע בבית מלון בתל אביב, ובראשון בבוקר לחזור לבאר שבע ישר לעבודה. כל זה בשביל לצאת למסיבה".

"נכון, זה נחמד והכל, אבל בסופו של דבר, מדובר בהוצאה כספית לא פשוטה. בסך הכל אנחנו מדברים כאן על בילוי", מסביר אמדו את הקושי. "לנסוע ולחזור ביום שישי ברכב זה לא בחשבון. אי אפשר לשתות ולנהוג מהסיבות הברורות, ומעבר לסכנה שנשקפת מהמעשה, ההוצאה הכספית בטווח הארוך גם כאן היא גבוהה".

אין מה להסתיר
אמדו עובד בחברת 'סלקום', נולד וגדל בקיבוץ עין השלושה, וחווה על בשרו את הקשיים של יציאה מהארון. "כבר מילדות הרגשתי בנוח יותר לשחק עם הבנות בבובות מאשר כדורגל עם הבנים".

ליעד אמדו ותמיר דמרי. "אין שום סיבה שבעולם לנסוע למרכז בשביל לבלות". צילום: הרצל יוסף

אמדו מציין את נקודת המפנה באורח חייו בתחילת גיל ההתבגרות. "בגיל 15 בערך, הרגשתי שאני כבר לא יכול לשאת את התחושות שלי יותר עם עצמי וסיפרתי לחבר קרוב. לאחר מכן שיתפתי גם ידידה בנטיות המיניות שלי, שאח שלה גם יצא מהארון. היא והמשפחה שלה קיבלו אותי בזרועות פתוחות, ושם צברתי את הביטחון לקראת השלב הבא - השיחה עם ההורים שלי".

לאחר הווידוי בפני ההורים שהתקשו לעכל את הבשורה, אמדו חווה תחושות קשות. "אני זוכר המון בכי וצעקות. ההורים שלי היו בהלם. כעבור חודש וחצי הדברים החלו להסתדר".

את ימי התיכון העביר אמדו בכפר הנוער 'אשל הנשיא', אך גם שם התחושות לא היו קלות יותר. "היו לי מורות מדהימות ששמרו עליי מפני הצקות של תלמידים. אני זוכר איומים וקללות על רקע נטיותי המיניות. בסופו של דבר, כל מה שעברתי כנער גרם לי להתחשל הרבה יותר ולהיות מי שאני בזכות עצמי כיום".

נושאי בשורה
מי שמסייע לאורך כל הדרך לאמדו, ונחשב לדמות בולטת בקרב הקהילה הגאה בבאר שבע על אף גילו הצעיר, הוא תמיר דמרי (18.5) מבאר שבע.

סיפור יציאתו מהארון של דמרי לא ידע עליות ומורדות. דמרי, תושב באר שבע במקור שכיום מתגורר בתל אביב, עוסק כיום בפיתוח קריירת משחק. "יצאתי מהארון בגיל 15. סיפרתי לאמא שלי על נטיותיי המיניות והיא קיבלה את זה בהבנה גדולה. בגיל 15 ארזתי את חפציי ועברתי לתל אביב כדי ללמוד משחק ולהגשים את עצמי".

יחד עם קריירת המשחק הנמצאת בתחילת דרכה, דמרי לא מזניח את העשייה החברתית ועוסק בפעילויות רבות למען בני נוער שחוששים לצאת מהארון. "כנער הייתי מאוד פחדן כי הרגשתי שאני מסתיר משהו. לאחר שיצאתי מהארון, הרגשתי כאילו הסרתי מעליי את כל המסכות שהיו לי וגם הביטחון העצמי שלי עלה".

"זה מה שבסופו של דבר הביא אותי להתנדב בעמותת 'איגי' (ארגון הנוער הגאה) ולהדריך נערים מה לעשות בכדי לעבור את התקופה הלא פשוטה הזו בצורה קלה יותר - איך לספר להורים, למשפחה ולחברים שלך, איך להתמודד עם התגובות שלהם על כך שאתה עם נטיות מיניות שונות משלהם".

עבור דמרי, הקמת ליין המסיבות מהווה כלי לגישור בין הקהל הרחב לקהילה הגאה. "מבחינתי, בסופו של דבר, מה שחשוב לי הוא ליצור שיח נעים ותרבותי בין העולם ה'סטרייטי' לעולם הגייז. מעבר למצעדים הססגוניים שבאמת מתרחבים משנה לשנה ופעילויות ההסברה שנעשות בכל מיני מקומות, גם מסיבות הן ללא ספק דרך מצוינת להגיע לאנשים ולהראות להם שנטייה מינית שונה משלהם היא לא משהו פסול או לא טוב".

לדברי דמרי, על אף שהשיח הקיים היום בין הסטרייטים לחברי הקהילה הגאה הוא אומנם פחות אלים משהיה בעבר, עדיין יש מקום לקרב יותר בין האוכלוסיות. "ישנם לא מעט אנשים שחיים במחשבה שאם הומו מסתכל עליהם, הוא ישר ינסה להתחיל איתם. זה משעשע כי גם לי יש טעם משלי ורוב הגברים כאן רחוקים מזה".

הליין החדש אמנם מבורך אך בבאר שבע קיים כבר שנים ליין 'מונרו' בביאליק 26. מה השוני ביניהם?
"ביאליק 26 הוא פאב אליו אנשים מגיעים יותר בשביל לדבר, לשתות ולשמוע מוזיקה. הקהילה שם היא קצת יותר מגובשת ו'סגורה'. קצת יותר קשה לי לצפות מאדם להיכנס לפאב ולהתחיל לדבר עם אנשים וליצור שיחה מאוד 'ישירה' עם אדם ששונה ממנו בנטיותיו המיניות. לכן בעיניי, ליין מסיבות הוא משוחרר יותר וקליל יותר. אנשים באים להתפרק ולא לשבת ולהעביר ערב. דבר כזה לא קיים היום בבאר שבע, ולכן אנחנו הראשונים שחתומים על מהלך כזה", מסבירים אמדו ודמרי.

אתם בוודאי תוהים לעצמכם איך נוצר החיבור בין מועדון מוביל בבאר שבע לקהילה הגאה? אמדו מספר כי הקשר בינו לבין הסמילנסקי נוצר באופן די מקרי.

"יש לי ידידה טובה, יובל אבו, שצילמה אותי יום אחד לסטורי באינסטגרם שלה", סיפר אמדו. אור קופל (30), מנהל 'סמילנסקי גארדן', שמכיר ועוקב באינסטגרם אחרי אבו, ראה את התמונה, ומשם הרעיון התחיל להתגלגל: "די מהר נפל לי האסימון. במשך תקופה די ארוכה חיפשתי דרך לרענן קצת ולהביא משהו חדש לחיי הלילה בבאר שבע בכלל, ואלינו לסמילנסקי, בפרט, וליין מסיבות הגייז היה נשמע כמו הברקה מבחינתי".

קופל יצר קשר עם אמדו וביחד הם גיבשו את הרעיון לליין הייחודי. "מזה שנים שאני מנגן ברחבי העולם, הייתי בעשרות מדינות וניגנתי במסיבות גדולות לצד מקומות קטנים ופשוטים. אספר לך פרט פיקנטי עליי, רוב הדברים שהיום מאפיינים את הסמילנסקי - בעיקר בחלק העיצובי של המקום, אני שואב השראה ממקומות שבהם טיילתי, אהבתי והבאתי איתי לארץ".

"כבר המון שנים שאני מסתובב בעולם וראיתי מאות מועדונים עם סוגי תרבויות מיוחדים ושונים והבאתי אותם איתי לכאן. אני שואב השראה גם מסגנונות מוזיקליים שנחשפתי אליהם, הפקות ומסיבות גדולות ומדוברות כמו 'מגדלנה' שעשינו בעבר וכו'. מהניסיון שלי, מסיבות הגייז ידועות בשמחה שלהן ובאווירה הטובה השוררת בקהל".

אור קופל. "מאמין שעם הזמן גם הקהל הרחב יגיע". צילום: הרצל יוסף

קרוב לבית
"חשוב לנו להעביר לאנשי הקהילה הגאה שמתגוררים בדרום, שהתקופה בה הם היו צריכים לנסוע למרכז בשביל מסיבות גייז, חלפה. יש כאן גרעין רחב של הקהילה הלהט"בית ואין שום סיבה שבעולם לנסוע למרכז בשביל לבלות. העידן הזה נגמר", מציין אמדו.

כדי לקדם את הליין ולחשוף אותו גם בתוך הקהילה, יצרו אמדו וחבריו קשר עם דמויות בולטות בקהילה הגאה בכל הארץ, וסיפרו להן על הליין החדש. "יש לא מעט אנשים שהזמנו למסיבות שלנו, כי הם נחשבים למובילי דעת קהל בארץ. מי שיגיע יתקבל כמובן בברכה, ומי שלא, הביע את תמיכתו מרחוק. יצרנו גם קשר עם הבית הגאה בבאר שבע ולא מעט אנשים משם אמרו שיגיעו ובירכו על הצעד".

להביא מובילי דעת קהל זה גימיק חד פעמי. איך בכל זאת שומרים על הליין הזה חי ובועט לטווח הארוך?
"האמון של הציבור. בעזרת תכנון נכון של המסיבות והפקות מושקעות ומיוחדות יגרמו לאנשים לבוא שבוע אחרי שבוע בציפייה לראות מה עשינו חדש הפעם. נצטרך לעבוד קשה מאוד בשביל לבנות קהל שיבוא על בסיס קבוע, אבל אנחנו מלאי מוטיבציה להצלחה, וכידוע, אין דבר העומד בפני הרצון".

גם בקרב הקהל הרחב שמגיע לבלות בסמילנסקי באופן קבוע, קיימת תחושה טובה בכל הנוגע לקיום הליין. "חשוב לי ליצור מקום בילוי אולטימטיבי עבור הקהל שלנו. יש לנו המון בליינים שמגיעים כבר שנים אלינו במסיבות הקבועות של ימי חמישי ובמוצאי השבת ויצא לי לשתף חלק מהם ברעיון להפיק ליין מסיבות לקהילה הגאה. התגובות שאני נתקלתי בהן היו מאוד תומכות", מוסיף קופל.

"פשוט לבוא וליהנות"
המסר שחשוב לאמדו ודמרי להעביר הוא שמסיבות גייז אינן מסיבות שמיועדות אך ורק לקהילה הגאה. "כפי שהסברתי, מבחינתי מסיבה היא דרך מצוינת לגשר על הפערים שקיימים כיום בתפיסה של האוכלוסייה הגאה בקרב הסטרייטים", חוזר ומסביר דמרי.

ליעד אמדו ותמיר דמרי. דרך לגשר על פערים. צילום: הרצל יוסף

"גם במועדונים שבהם קיימות מסיבות גייז כבר שנים, כמו ב'האומן 17' למשל, אפשר למצוא לא מעט סטרייטים שמגיעים - גברים ונשים כאחד. אור (קופל) כבר הסביר שהשמחה שמסביב והמוזיקה הטובה עושים את העבודה. זה זמן להתפרק, להפיג לחץ ולהוריד מתח ופשוט לבוא וליהנות. ברמה האישית, יש לי כמה ידידות סטרייטיות לחלוטין שבאופן קבוע יוצאות למסיבות גייז. אולי בגלל ששם הבנים לא יתחילו איתן".

ביום רביעי שעבר התקיימה המסיבה הראשון במסגרת הליין החדש. מבחינת הסמילנסקי, אפשר בהחלט להגדיר אותה כהצלחה. "הגיעו לא מעט אנשים. במקום מסוים גם אני הופתעתי. לא כי מדובר על מסיבה מסוג כזה, אלא כי בדרך כלל ליין מסיבות חדש צובר תאוצה עם הזמן מניסיוני בתחום, באופן כללי לוקח זמן להטמיע ליין מסיבות, בטח שמדובר על מסיבות באמצע שבוע. אז שאנחנו מדברים על מסיבת גייז? ברמה האישית, גם אני ציפיתי שייקח קצת יותר זמן עד שהדברים יתחילו לזוז, אבל לשמחתי, הגיעו לא מעט אנשים ובהחלט כיף לראות את זה. העיר באמת הייתה צמאה לזה", אומר קופל.

הגיעו גם בליינים סטרייטים למסיבה?
"לא, אבל זה בסדר ודברים כאלה יקחו עוד קצת זמן. אני מבין שיש אנשים שעדיין חוששים להגיע למסיבות מהסוג הזה, אבל אני מאמין שעם הזמן גם הקהל הרחב יתחיל להגיע. בסופו של דבר, המטרה כאן היא חיובית, ובפרויקטים חיוביים, אנחנו תמיד נשמח לקחת חלק".