שחר דוד (שני מימין) והחובשים של מד"א שהצילו את חייו. צילום: דוברות מד"א

שחר דוד (46) מדימונה התאמן במשך חודשים רבים למרתון "ארץ ים המלח" שהתקיים בחודש פברואר האחרון, אולם כשעה לאחר הזינוק לקה בליבו והתמוטט. פעולה מהירה של צוותי מד"א בשטח הצילה את חייו וכעת שחר מצא את הדרך להודות להם, כשהזמין אותם לאחרונה לסעודת הודיה שערך לא רחוק מהמקום בו התמוטט - ים המלח.

"כשהבנתי שמספר אנשים, חובשים ופראמדיקים של מד"א, הצילו את חיי, ושאני לא מכיר אותם אפילו, החלטתי שאני חייב לפגוש אותם ולהודות להם", אמר שח, "האירוע היה מאוד מרגש. הודיתי להם, וגם הילדים שלי הכינו נאום תודה. אני בטוח שכולנו, גם משפחתי ואני וגם האנשים שהצילו את חיי, לעולם לא נשכח את המקרה הזה וגם את האירוע המרגש שקיימנו לאחריו".

שחר השתתף במירוץ יחד עם אחיינו בן ה-17. הוא התכוון לבצע ריצת 10 ק"מ, ואפילו צולם בקילומטר השישי למסלול כשהוא רץ להנאתו ומסמן ״וי״ באצבעותיו. בשלב הזה הוא התמוטט. חובש מתנדב במד"א מאיר פורמנסקי, שהשתתף במרתון ורץ סמוך לו, החל מיד בפעולות החייאה ראשוניות. 

"רצתי במרתון", מספר פומרנסקי, "וראיתי לפני אדם שהתמוטט. בבדיקה מהירה הבנתי שהוא קיבל דום לב, והתחלתי החייאה באמצעות עיסויים. הרגשתי כאילו כל מה שלמדתי במהלך השנים במד"א מתנקז לרגע אחד, ושאני פשוט עושה את מה שאני מחויב לעשות".

אל פומרנסקי הצטרפו חובשים ופראמדיקים של מד"א, שהיו פרושים לאורך המסלול ואבטחו רפואית את משתתפי המירוץ, המשיכו בהענקת טיפול רפואי וביצעו בשחר פעולות החייאה מתקדמות, שכללו מתן מכות חשמל. 

חובש רפואת חירום במד"א, שחר שפילקובסקי סיפר על הטיפול בשטח: "נלחמנו על החיים של שחר תוך מתן תרופות ומכות חשמל. לשמחתנו כעבור דקות ארוכות של טיפול אינטנסיבי, ליבו חזר לפעום. במהלך הטיפול גם דאגנו לעדכן את בית החולים על מנת שיתכונן לקראת בואו, דבר שסייע להציל לא רק את החיים של שחר, אלא גם את איכות החיים שלו, וזה לא פחות חשוב".

כאמור, כאשר חזר ללבו הדופק ומצבו התייצב, פונה שחר במסוק מד"א לבית החולים הדסה עין כרם במצב קשה, שם הוכנס לצנתור דחוף. ד"ר מוני שובי, מצנתר בכיר במערך הלב בהדסה, אשר ביצע את הצנתור סיפר אז: "שחר הובהל הישר אל חדר הצנתורים. הוא עבר בזמן הריצה התקף לב וכתוצאה מכך הפרעת קצב לב קטלנית - למעשה דום לב מוחלט. הוא היה בשטח בסכנת חיים".

עם התאוששותו של שחר וחזרתו לקו הבריאות, קיים לאחרונה סעודת הודיה באולם בים המלח, לשם הגיעו החובשים והפראמדיקים של מד"א, שהצילו את חייו.  חובש בכיר במד"א, יובל אפללו אמר בהתרגשות: "כל כך מרגש לראות את שחר כשהוא בריא ושלם, ונמצא בחיק משפחתו. זו הסיבה שבחרנו במקצוע הזה, וזה מה שנותן לנו את הכוח להמשיך יום יום".

פראמדיק מד"א, יניב עובד הוסיף ואמר: "הוקרת התודה של שחר איננה מובנת מאליה. אנחנו נתקלים באלפי אירועים במהלך הקריירה שלנו ולצערנו חלק מהמקרים מסתיימים אחרת. מדהים לראות את שחר כאן איתנו ללא שום נזק". 

"מחמם את הלב לפגוש אותו כשהוא עומד על הרגליים, ולראות איך הוא מחייך, ואפילו כבר שוב רץ", סיכם שפילקובסקי.