לראשונה בסורוקה, ובין המקרים הבודדים בעולם, בוצע ניתוח מורכב להסרת גידול במפרק הלסת, שהרס את תעלת השמע, עבר בצמידות לעורק התרדמה וגרם לאובדן שמיעה ולקושי בפתיחת הפה.

(מימין) ד"ר אילגייב אנטולי, נאום ליפסקי, ד"ר נבות גבעול, כוכבה אואקי, מרינה טמפן ואילנה צברי. צילום: רחל דוד, סורוקה

נאום ליפסקי, בן 73, סבל מגידול נדיר במפרק הלסת שחדר מהמפרק דרך בסיס הגולגולת למוח. הגידול הרס את הדופן של עורק התרדמה, שהוא העורק הראשי המספק דם מחומצן לראש ולצוואר, ודחק את מעטפת המוח.

הסרת הגידול היתה מורכבת בשל מיקומו באזור שבו עוברים כלי דם ועצבים רבים שפגיעה בהם עלולה לגרום לדימום מסיבי. כמו כן, הגידול חדר דרך בסיס הגולגולת והיה חשש מפגיעה בתעלה של עורק התרדמה.

הסרתו הצריכה מעורבות של צוות רפואי רב-תחומי והכנה מוקדמת שכללה, בין השאר, אמצעי הדמיה תלת מימדיים ובניית דגם תלת מימד של אזור הניתוח, שסייע לצוותים הרפואיים. הניתוח אף חייב הסרה של מפרק הלסת ושל קשת הלחי שקובעו חזרה למקומם בסיום.

את הניתוח ביצע צוות רב מקצועי: ד"ר נבות גבעול, מנהל מערך פה ולסת בסורוקה, ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה הנוירוכירורגית, ד"ר ענת חורב, מנהלת היחידה לשבץ מוחי ומצנתרת מוח, וכמובן צוות הרדמה וחדר ניתוח. כמו כן היתה היערכות ומעורבות של רופאי אף אוזן וגרון, רדיולוגים, מרדימים, צוות סיעוד וצוותים נוספים לכל תרחיש.

ליפסקי, המנותח, סיפר בהתרגשות: "פניתי לבתי חולים בארץ ובחו"ל, שסירבו לטפל במקרה שלי בשל מורכבותו. בסורוקה הצוות המנתח והמטפל הינו צוות מיומן ומנוסה, שעל אף הסכנה הכרוכה בניתוח הצליחו להסיר את הגידול ולמעשה להציל את חיי. אין מילים בפי כדי להודות לצוות ולשבח אותו על מה שעשה עבורי. במיוחד לד"ר נבות גבעול ולד"ר ישראל מלמד".

ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה הניורוכירורגית בסורוקה: "לאור ההכנה המדוקדקת, הרגשנו בזמן הניתוח כאילו כבר עשינו את הניתוח קודם, לכן על אף מורכבות ונדירות המקרה הניתוח עבר בהצלחה רבה".

הניתוח עבר בהצלחה מרובה, הגידול הוסר בשלמותו וליפסקי חש בטוב.