מטופלת דיאליזה קיבלה כליה חדשה לאחר שהמתינה שבע שנים. פיבי שמלה, תושבת נתיבות בת 62, חיכתה 7 שנים לשיחת הטלפון הזאת. השיחה שתבשר לה שהגיע הזמן להפסיק את טיפולי הדיאליזה המפרכים כי נמצאה לה כליה חדשה.

(מימין): ד"ר בוריס רוגצ'וב, ד"ר אלבירה רומניוק, ד"ר יקיר עוז, פיבי שמלה, פרופ' יוסף חביב, ד"ר עבד אבו גנים, ו-ולדימיר ורנובסקי. צילום: רחל דוד, סורוקה

בשבוע שעבר סוף סוף עברה את ניתוח ההשתלה המורכב, בבית החולים סורוקה, כשאת המבצע המורכב הובילו אנשי בית החולים שהכירו את פיבי ומצבה היטב.

אחד מהם הוא פרופ' יוסף חביב, מנהל המחלקה הנפרולוגית, שסיפר: "ההיכרות  של הצוות המטפל עם פיבי ורישומה להשתלה בסורוקה היה שילוב מנצח. השתלת כליה הינה פרוצדורה מורכבת, הדורשת מיומנות רבה והתאמה מירבית בין הכליה הנתרמת לחולה הדיאליזה.הצלחת ההשתלה תשפר משמעותית את בריאותה ואת איכות חייה של פיבי וזה הסיפוק הגדול ביותר לרופא המטפל".

ההשתלה בוצעה בהצלחה רבה ונטלו בה חלק צוותים רבים. יחד עם פרופ' חביב עמד בראש צוות הטיפול בפיבי גם ד"ר בוריס רוגצ'וב, מנהל שירות ההשתלות. השתתפו גם ד"ר עבד אבו גנים וד"ר עוז יקיר, מומחים בכירורגיה כללית והשתלות איברים במחלקה לכירורגית א'.

מספר ההשתלות בסורוקה ואחוזי ההצלחה הגבוהים גדלו באופן משמעותי בשנתיים האחרונות, ובבית החולים מדגישים את החשיבות של הקירבה בין אזור המגורים של המושתל לבין מקום ביצוע ההשתלה: "הקרבה מקלה על המושתלים ועל בני משפחותיהם ומשפרת את הזמינות, את המעקב הרפואי, את איכות החיים ואת התפקוד שלאחר ההשתלה".

ואכן, ההשתלה בוצעה בהצלחה ופיבי שוחררה לביתה זמן קצר לאחריה.

פיבי שמלה, הודתה בהתרגשות: "אני רוצה להודות לצוות המסור והמקצועי בסורוקה שליווה אותנו לאורך כל התהליך, משלב הבדיקות ועד לביצוע ההשתלה.  מעבר למקצועיות והמיומנות קיבלתי יחס אישי והסברים מפורטים על התהליך. זו הייתה חוויה יוצאת מן הכלל".