מדד הבריאות. עד כמה בריא לחיות בבאר שבע? אילוסטרציה: freepik

במשרד הבריאות אספו נתונים על ערים שאוכלוסייתן עולה על 100 אלף תושבים על פי דו"חות של המשרד והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומספרמים היום (שלישי) את מדד הבריאות בערים הגדולות. 

בין הנתונים שנאספו נכללו המדדים הבאים: עישון, פעילות גופנית, הערכה עצמית של מצב הבריאות, ביצוע ממוגרפיה, חיסוני שפעת; תרופות שינה; מוגבלות תפקודית, תוחלת חיים, תמותת תינוקות, סרטן בגברים ונשים, סוכרת והשמנה ועודף משקל בילדים.

ואלו עיקרי הממצאים של באר שבע: תוחלת חיים בבאר שבע דומה לממוצע הארצי והבאר שבעים מגיעים לגיל 81.2 בממוצע. אולם תמותת התינוקות הגבוהה ביותר היא דווקא בבירת הנגב - 4.8 תינוקות נפטרים מתוך 1,000 לידות. בכך שונה באר שבע גם מערים גדולות אחרות, שמאופיינות לרוב בשיעור דומה או נמוך של תמותת תינוקות ביחס לממוצע.

נתונים: משרד הבריאות

עוד בבאר שבע - 26% מתושבי העיר דיווחו כי הם מעשנים בתדירות כלשהי (כולל סיגרים, נרגילות ואפילו מקטרות), 75% דיווח על הערכה עצמית נמוכה יותר של בריאות ועל מוגבלות תפקודית גבוהה ביחס לממוצע הארצי. בקרב הילדים בעיר נרשם עודף השמנה כאשר 36% מילדי כיתה ז' נמצאים בעודף משקל, בעת שהממוצע הארצי עומד על 30%.

שיעורי תחלואה בסוכרת (58%) וסרטן דומים לממוצע הארצי, מלבד עודף מסוים של תחלואה בסרטן אצל גברים (364 ל-100,000 בבאר שבע לעומת 330 ל-100,000 בממוצע הארצי)

ניר קידר, סמנכ"ל בכיר לתכנון אסטרטגי במשרד הבריאות שערך את הדו"ח: "המטרה שלנו היא לשקף כמה שיותר מידע, נתונים ועשייה למען צמצום פערים בבריאות. מערכת הבריאות והפערים הם סוגיות חברתיות חשובות ביותר וראוי שיתפסו מקום בולט יותר בשיח הציבורי".