כשעתיים אחרי הבדיקה המאושפז נפטר. המשפחה תובעת פיצויים. אילוסטרציה: pixabay

תושבת אופקים תובעת משירותי בריאות כללית ומבית החולים סורוקה פיצויים מירביים של עד שניים וחצי מיליון שקלים, בטענה כי בעלה המנוח נפטר כתוצאה מרשלנות רפואית של רופאי בית החולים במהלך בדיקת ביופסיה שגרתית שנעשתה לו.

האיש (76), תושב אופקים, שסבל מבעיות סוכרת ועבר השתלת קוצב לב וכריתת כליה, הגיע בחודש אוגוסט 2017, כך על פי כתב התביעה, לבית החולים 'סורוקה' לבירור גוש באזור הלסת וממצא מסוים שהתגלה בריאותיו. בבדיקה, כך נטען, נמצא חשד לממצא ממאיר ובעקבות זאת עבר האיש ניתוח צווארי, שבו נכרתה בלוטת הרוק שלו, ונשלחה ביופסיה לבדיקה פתולוגית. לצורך איבחון החשד בריאות עבר האיש דיקור בסי.טי.

פעולת הדיקור, כך נטען בכתב התביעה, שהגישה באחרונה אלמנתו של האיש, באמצעות בא כוחה, עו"ד כרמי בוסתנאי, בבית משפט השלום בתל אביב, בוצעה על ידי שני מתמחים ולא נרשם כי היה נוכח בעת ביצוע הפעולה רופא בכיר, שביצע או לפחות השגיח על מהלך הפעולה.

על פי הנטען בכתב התביעה, עשר דקות לאחר שחזר למחלקה, הבחינה האחות האחראית כי האיש היה "חיוור, מזיע ומתלונן על קושי בנשימה".

על פי התביעה, סימנים כמו דופק מהיר הראו כי מצבו מתחיל להידרדר, ולמרות זאת, רק כעבור שעה וחצי הגיע לחדרו רופא אחראי ורק כשעתיים מאז שהחלו הסימנים הראשונים בוצע בו ניסיון החייאה שלא צלח.

לכתב התביעה צורפה חוות דעת של מומחה למחלות ריאה ורפואה פנימית, שציין בחוות דעתו, כי "ניקור אבחנתי של נגע ריאתי תחת סי.טי. היא פעולה המבוצעת בשגרה בכל בתי החולים, וכי מוות כתוצאה מפעולה זו הינו דבר נדיר ביותר, בעיקר משום שההשגחה הקפדנית לאחר ביצוע הפעולה מזהה ומטפלת בהקדם בסיבוכים במידה שהתרחשו".

"העובדה שפעולה זו בוצעה על ידי שני מתמחים ללא השגחה של רופא מומחה בעת ביצוע הפעולה, היא פוטנציאל להסתבכות גבוהה יותר. מדובר במוות בר מניעה. שימת לב פשוטה לסימנים החיוניים של החולה ולמצבו הקליני היתה עשויה, בסבירות גבוהה מאוד, למנוע את מותו כתוצאה מאותה פעולה פולשנית".

מבית החולים סורוקה נמסר בתגובה: "כתב התביעה טרם הועבר אלינו. לכשיגיע, נלמד אותו ונגיב כמקובל כחלק מההליך המשפטי. אנו משתתפים בצער המשפחה".