ההשתלה עברה בהצלחה | צילום: רחל דוד 'סורוקה'

עיישה  אבו עראר (70) תושבת ישוב בנגב, סבלה מאי-ספיקת כליות כרונית על רקע מחלת סוכרת. מצבה הצריך השתלה, ולשמחתה בנה, ד"ר כאמל אבו עראר, רופא במחוז דרום בכללית, נמצא כתורם מתאים בעבורה.

תרומה מן החי היא תרומה שבה אדם בריא תורם אחת משתי כליותיו להשתלה בגופו של אדם אחר, שכליותיו חדלו מלפעול עקב מחלה. השתלת הכליה נותנת חיים חדשים לאדם החולה. תרומה זו  נפוצה בקרב בני משפחה קרובים וידידים הקשורים רגשית. 

את חייה של עיישה, הציל השבוע לא אחר מאשר בנה. הכליה הוצאה מגוף הבן בניתוח בשיטה של כירורגיה זעיר פולשנית שמאפשרת החלמה מהירה וקלה יותר בהשוואה לניתוח בגישה פתוחה. את הניתוח ביצעו ד"ר יקיר עוז, כירורג בכיר במחלקה לכירורגיה א' וד"ר ניקלוא מבג'יש, מנהל המחלקה לאורולוגיה בסורוקה. 

כאמל אבו עראר, בנה של עיישה ותורם הכליה: "מהרגע הראשון היה ברור שנתרום כליה לאמי. שני אחיי ואנוכי נמצאנו מתאימים והגענו להחלטה משותפת שאני ממשיך בתהליך ותורם את הכליה. כל התהליך והליווי של צוות מערך ההשתלות ב'סורוקה' היה מקצועי ביותר ובעיקר אישי. כרופא וכאדם הרגשתי בטוח לבצע את הפרוצדורה והיה ברור לי שאני בידיים טובות. התהליך פשוט יחסית ולאחר הניתוח אתה חוזר מהר מאוד לתפקוד רגיל".

"בראש ובראשונה אני מודה לבן שלי שהציל את חיי! זה ברור שאמא נותנת לבנה, אבל בן שנותן לאמא זה כבר אחרת. אני מודה גם לצוות המסור והמקצועי בסורוקה שליווה אותנו לאורך כל התהליך  משלב הבדיקות וההתאמה להשתלה ועד לניתוחים", אמרה עיישה בהתרגשות.

ד"ר עבד אל רחמן אבו גנים מומחה בכירורגיה ממחלקה כירורגית א' ב'סורוקה': "כמות התרומות של כליות מן החי הולכת וגדלה בשנים האחרונות. מדובר באירוע מרגש לתורם, לנתרם ולצוות הרפואי. השתלה מתרומה מן החי עדיפה על פני השתלה מתרומה מן המת בשל סיבות רבות, כמו התאמה משופרת ושרידות השתל. חשוב לציין כי שיעור ההצלחה של השתלות כליה בישראל גבוה ועומד בסטנדרטים הבין-לאומיים"