מתחם בית החולים והביוטק. הדמיה: באדיבות עיריית באר שבע

משרד הבריאות פונה להיוועצות עם בעלי עניין ומפרסם היום (שלישי) "קול קורא" להקמת בית חולים שני בבאר שבע, שייקרא על שמו של שמעון פרס ז"ל.

בהתאם להחלטת הממשלה להקמת בית חולים בדרום הוקמה וועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד הבריאות שמטרתה לקדם את מכלול ההיבטים הנוגעים להקמתו של בית חולים חדש בעיר באר שבע.

כפי שדווח במיינט באר שבע בתחילת ינואר, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה החליטה בישיבתה האחרונה להמליץ בפני הוועדה המחוזית לאשר את מיקומו של בית החולים החדש וקריית הביוטק והמחקר בעיר בסמוך למחלף שרה, ממזרח לכביש 40 ומצפון לכביש 25.

המתחם יכלול בית חולים כללי, מרכזים רפואיים בתחומי רפואה מוגדרים ואת קריית הביוטק והמחקר, ומוסדות ציבור ומקומות תעסוקה בדגש על זיקה לבית החולים המתוכנן.

כזכור, ההחלטה על הקמת בית חולים נוסף אושרה על ידי הממשלה על רקע המלצות הוועדה לבחינת הרחבת שירותי הרפואה בדרום לאור החלטות הממשלה בעשור האחרון לפעול לקידום פיתוח באר שבע והנגב ובעקבות מעבר צה"ל דרומה. במסגרת פיתוח מטרופולין באר שבע אותר ונקבע מיקומו של המתחם בו יוקמו בית החולים הנוסף וקריית הביוטק והמחקר.

כחלק מהליך ההקמה ובכדי להגיע לקבלת החלטה מיטבית פרסם משרד הבריאות היום פניה לבעלי עניין המעונינים במישרין לקחת חלק פעיל בהקמת בית החולים, בין היתר אודות האפשרויות השונות להקמה והפעלה של בית חולים בר קיימא.

במשרד הבריאות מבהירים כי "המידע שיתקבל אמור לשמש לצורך סיוע בקבלת החלטות על אופן הקמת בית החולים ושיטת הפעלתו. הוועדה מתכוונת לבחון ולהתיחס ברצינות הראויה למידע שיוגש ולכלול אותו בגיבוש המלצותיה".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הדגיש כי למרות האופטימיות "הקמת בית חולים זהו לא צעד פשוט. זהו מהלך אדיר שמכיל בתוכו המון מורכבויות והיבטים. הנושא מצריך שיתופי פעולה רוחביים בין עשרות גורמים, והקול קורא לציבור הוא צעד נכון בתהליך. אני סבור שבעבודה נכונה נוכל לחנוך את בית החולים החדש בעוד כ-5 שנים".

"יותר מדי שנים", אמר שר האוצר משה כחלון, "תושבי הדרום סובלים משירותי רפואה פחות טובים ממה שמדינת ישראל יכלה לספק להם. בניית בית חולים חדש בדרום הוא מהלך צודק שישפר את חייהם ובריאותם של תושבי הדרום, ויהיה מקור תעסוקה ומחקר משמעותי בנגב".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הוסיף: “זו בשורה היסטורית לנגב וצעד של ממש בצמצום פערים בשירותי הרפואה בפריפריה”.

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ׳ בירך על המהלך ואמר: ״אחרי עבודה מאומצת, יחד עם משרדי האוצר והבריאות, הגענו לרגע המיוחל שמניע באופן מעשי את הקמתו של בית החולים השני בנגב. מדובר בעוגן משמעותי, שישפיע לטובה על בריאותם של תושבי הדרום. בנוסף לכך, אני רואה בכך הזדמנות גדולה לעיר באר שבע, ליצור סביב המרכז הרפואי החדש תשתית כלכלית. אני מביע הערכה לממשלת ישראל ובמיוחד לשר האוצר ,משה כחלון, ולסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שפעלו בנחישות להקמתו של בית החולים לרווחת תושבי הדרום".